DEUS – XIII Festival alternativnog filma/videa



U okviru filmskog segmenta manifestacije “Decembarska umjetnička scena 2018” biće organizovano trinaesto izdanje Festivala alternativnog filma/videa (AVI Fest) 22. i 23.decembra u Kulturno – informativnom centru “Budo Tomović”.

Filmovi će biti prikazani u Multimedijalnoj sali 22.decembra od 20 sati, a narednog dana od 19 sati.

Festival alternativnog filma/videa (AVI Fest) postoji od 2006. godine i jedini je festival kratkog, alternativnog filma u Crnoj Gori. Svih ovih godina okuplja crnogorske i inostrane autore koji djeluju u sferi alternativnog, subkulturnog filma/videa. Festival afirmiše kratke i dokumentarne filmske forme, intervencije u prostoru, audiovizuelne instalacije, predavanja, radionice, debate…

Festival su podržali Ministarstvo kulture Crne Gore i Sekretarijat za kulturu i sport Glavnog grada, a organizator je NVO “Zabjelo Republika”.

Program 13. Smotre kratke video forme – festivalternativnogfilmavidea – AVIFest, 2018, KIC Podgorica

• Subota, 22. decembar

-18:00 h – multimedijalna sala – Videografija regiona – Kinoklub Zagreb; predstavlja Tomislav Šoban, predsjednik
Slavljenička projekcija Kinokluba Zagreb (1928 – 2018)
‘Kinoklub Zagreb slavi 90 godina’- promo spot – 0:30
‘Klub kinokamatera i njihova svrha’ – Maksimilijan Paspa – 10′
‘K3 ili čisto nebo bez oblaka’ – Mihovil Pansini – 2′
‘Kariokineza’ – Zlatko Heidler – 4′
‘Frame Fragmenti’ – Dalija Dozet – 2′
‘Dani preživjelog ratnika’ – Vedran Šamanović – 1′
‘In Continuo’ – Iva Gavrilović – 7′
‘Charlie, volim te’ – Miro Manojlović – 5:30
‘The Surgeon’ – Sunčica Ana Veldić – 2 ‘
‘Dota’ – Petra Zlonoga – 4:30
‘Kartografer’ – Daria Blažević – 6′
‘Prijelaz’ – Vedran Šuvar – 9:30
(trajanje: 56 min)

20:00 h – multimedijalna sala – Zvanična selekcija XIII Smotre kratke video forme – AVIFest, 2018, filmovi domaćih autora:

Kriza Čitanja (1:08) Toona (Tina Kuzman i Una Jovović)

Ogledalo (12:03) Milan Tatar
FORESTS – The best-kept secrets of Montenegro (2 :28) Ilija Perić/CZIP
Force Vitale (4:41) Pierre-Luc Vaillancourt
The Great Flood: Reconstruction Time Again (2:30) Damir Murseljević
U šetnji po prašini (5:43) Milo Bešović
Antonio Sanchez i Kurvini Sinovi – Prekovremeni smrad (2:58) Marko Gošović
(5:12) Danilo Pendo
Ada
Rutina (00:55) Ksenija Šćepanović i Ivana Vujović
Rudolf/ Desperado (4:41) Mladen Ivanović
Rasti, mala, rasti! (3:00) Svetozar Nikočević Kika
Der Zivilisation (1:01) Tina Kuzman
Krystal (10:50) Jelena Živković
Ekološki (1:15) Vladan Đurišić
(trajanje 56 min)

• Neđelja, 23. decembar

17:00 Video čaj u 17 – Mediteranski vrt, Gorica

18:00 h – multimedijalna sala – Regionalni program: “Jugoslovenska Video Avijacija”:

Tišina (17:40) Jovana Avramović – Srbija

“Gen Z Diary” (6:28) Borjan Stojkov – Makedonija

Mogu sam (16:33) Nikola Polić – Srbija

No Image (6:08) Milorad Milatović – Crna Gora

Peti kat lijevo (15:00) Renata Lučić- Hrvatska

Glad (14:47) Tamara Todorovic – Srbija

U sjećanje na ljeto što je prošlo (11:30) Luka Vlaho – Bosna i Hercegovina

Istorija napuštanja (31:42) Matjaž Jamnik – Slovenija
trajanje: (119 min)

21:00 h – multimedijalna sala – Inostrana selekcija

Films to Break Projectors (5 min) Iloobia / UK

IOTAPHI – Kids of Chaos (4 min) Gregoris Rentis / Greece

Ugly (12 min) Nikita Diakur / Germany

Run Rostam Run (11 min) Hossein Molayemi / Iran

Edge of Alchemy (19 min) Stacey Steers / USA

Baba & Sohn (5 min) Deniz Zagli / Germany

The film about thinking of lights by using cheap wine glass (3 min) Jun Kurosawa/ Japon

Granular Film – Beirut (6 min) Charles-André Coderre / Canada
(trajanje): 65min