Internacionalni TV Festival Bar – Dodijeljene nagrade

 

18 TV Festival Bar

 
 
 

Završen je XVIII Internacionalni TV Festival Bar. Nakon velikog broja programa u glavnom takmičarskom dijelu i veoma obimnog i teškog rada žirija, dodijeljene su nagrade za najbolja ostvarenja na ovogodišnjem jubilarnom Festivalu.   

Prije samih nagrada da posjetimo da se na Konkurs za prijavljivanje autora, tv i producentskih kuća za takmičarski dio programa na ovogodišnjem Festivalu prijavilo 78 zemalja sa 345 programa od kojih je selekciona komisija odabrala 78 programa iz 86 televizija i produkcijskih kuća iz 45 zemalja svijeta.

 

NAGRADE

 

DJEČIJI PROGRAM 

 

  • ZLATNA MASLINA – Nagrada Dragan Radulović – najbolji program u cjelini:

Naziv programa:     BAGDADSKI MESI

Produkcija:             A TEAM PRODUCTIONS, UFILM-USHORT, ENJAZZ

Zemlja:                   BELGIJA, IRAK, UAE

Režija:                   SAHIM OMAR KALIFA

Autor nas uključuje u svijet dječaka iz Iraka, koji se na tragičan način bori između svoje strasti, fudbala i gubitka oca… Takav humanistički pristup i razumijevanje dječijih želja probližava autora svijetu nikada zaboravljenog Dragana Radulovića čija je ljubav prema djeci bila ogromna. Posebno pozdravljamo ovu kategoriju i ohrabrujemo festival da nastavi da je razvija.

 

 

DOKUMENTARNI PROGRAM  

 

  • GRAND PRIX Festivala

Naziv programa: NEMA VELA IZA REŠETAKA

Produkcija:         NIMAFILM

Zemlja:               ŠVEDSKA

Režija:                NIMA SARVESTANI

Za izuzetan prikaz tajnog svijeta avganistanki koje se bore za prava žena i za bolji i humaniji svijet…

  • ZLATNA MASLINA – najbolji dokumentarni – istraživački TV program u cjelini:

Naziv programa:     PREPUŠTEN SLUČAJU

Produkcija:             DANIEL DE WALCK

Zemlja:                   BELGIJA/KOLUMBIJA

Režija:                   FREDRIK JAN DEPICKERE

Bukvalno i metaforički nas uvodi u okrutno okruženje mladog izbjeglice iz Afrike…

 

  • Nagrada za nabolji autorski pristup ( režija / scenario / produkcija ):

Naziv programa:     MAGANIK 11.09

Produkcija:             TVCG

Zemlja:                   CRNA GORA

Režija:                   NATAŠA BARANIN, SINIŠA ADAMOVIĆ , SAŠA TERZIĆ

Za moderan pristup istraživanju avionske nesreće…

 

  • Nagrada za najbolji vizuleni identitet ( fotografija / montaža ):

Naziv programa:     ČAR – NIČIJE OSTRVO

Produkcija:             SON ET LUMIERE, STEFILM, FINAL CUT FOR REAL, CINEMA OSLO

Zemlja:                   INDIJA, JAPAN, ITALIJA, DANSKA, NORVEŠKA

Režija:                   SOURAV SARANGI

Fotografija: SOURAV SARANGI, RABINDRANATH DAS, MINARUL MONDAL

Za vjerodostojan prikaz nedaća iz svakodnevnog života ljudi koji polako ostaju bez svoje zemlje i mogućnosti da žive dostojanstveno…

 

  • Specijalna nagrada Žirija:

Naziv programa:     LJUBAV U GROBU

Produkcija:             ČEŠKA TELEVIZIJA

Zemlja:                   ČEŠKA

Režija:                   DAVID VONDRAČEK

Za svoj humanistički pristup likovima bez budućnosti u savremenom nehumanom društvu…

     

     

  • PRODUCENTSKA NAGRADA FESTIVALA

 

Produkcija:             ČEŠKA TELEVIZIJA

Zemlja:       ČEŠKA

Nagrađuje se Češka Televizija za izvanredan uspjeh u svim kategorijama. Ova TV kuća je primjer kako državna TV kompanija iznalazi kako finansijska tako i kreativna sredstva da bi napravila izvrsne TV programe.

 

 

 

DOKUMENTARNI PROGRAM IZ OBLASTI EKOLOGIJE I TURIZMA

 

 

  • ZLATNA MASLINA – najbolji dokumentarni program iz oblasti ekologije i turizma u cjelini:

Naziv programa:     TIHI OSVAJAČI

Produkcija:             NATFILM HUNGARY KFT

Zemlja:                   MAĐARSKA

Režija:                   SZABOLCS MOSONYI

Ponekad, na jednak način na koji iznenađuje priroda, iznenađuje i autorski pristup dokumentarnom filmu sa predznakom ekološki kakav je Tihi osvajači. Za prirodu bismo se u svakom slučaju trebali više brinuti, za istrajnost u atorskom pristupu temama koje su odraz vlastite rafiniransti i interesovanja, nakon ovog filma, manje.

 

  • Nagrada za najbolji vizuelni identitet ( fotografija / montaža ):

Naziv programa:     ŠVEDSKA (DIVLJA SKANDINAVIJA)

Produkcija:             GULO FILM PRODUCTIONS FOR NDR/DOCLIGHTS

Zemlja:                   NJEMAČKA

Režija:                   OLIVER GOETZL

Fotografija:             IVO NÖRENBERG, JAN HENRIKSSON, ROLF STEINMANN   

     

Članovi Žirija:

  • Đorđe Milosavljević

  • Iveta Pospisilova

  • Koen Suidgeest

  • Krsitina Ljevak

  • Vladimir Perović