Narodna biblioteka „Radosav Ljumović” Podgorica
u okviru serijala
SJEĆANJE NA PRIJATELJE BIBLIOTEKE
organizuje
VEČE SJEĆANJA NA
akademika
BRANKA PAVIĆEVIĆA
Učestvuju:
akademik Đorđe BOROZAN,
dr Radoje PAJOVIĆ i
Marijan Mašo MILJIĆ
Medijatorka:
Vesna ŠOŠKIĆ
Branko Pavićević (Nikšić, 1922 – Podgorica, 2012), akademik CANU i DANU.
Osnovnu i srednju školu završio je u Nikšiću, gdje se odmah uključio u napredni revolucionarni pokret. Sa čitavom porodicom učestvovao je u Trinaestojulskom ustanku, a sa Petom crnogorskom brigadom prošao je njen ratni put. Nosilac je „Partizanske spomenice 1941“.
Po završetku rata nastavio je prekinuto školovanje. Pravni fakultet završio je u Beogradu 1949. godine, a postiplomske studije na Institutu društvenih nauka 1951. godine. Doktorirao je 1954. godine na temu „Stvaranje crnogorske države“ i tim pitanjem bavio se tokom naučne karijere.
Kao dugogodišnji univerzitetski profesor, doktor istorijskih nauka, značajno je ime u crnogorskoj istoriografiji, naučnik je evropskog ranga i tvorac grandioznog opusa, prekaljeni antifašista i slobodar, jedan od misionara jugoslovenske ideje, ali i crnogorske samostalnosti, pouzdan tumač sazdanja crnogorske nacionalne države, osnivač i prvi predsjednik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti. Bio je i jedan od utemeljivača i član DANU.
Akademik Branko Pavićević je bio veoma aktivan u društveno-političkom životu Crne Gore. Bio je u dva mandata član Predsjedništva CK KPCG i član CK KPJ, poslanik u Skupštini SFRJ i predsjednik Odbora za pravosuđe. Bio je dopisni i redovni član više stranih akademija nauka i umjetnosti.
Posljednju deceniju života posvetio je SUBNOR-u i antifašistima Crne Gore, gdje je bio potpredsjednik.
Najznačajnija djela akademika Pavićevića su: „Stvaranje crnogorske države“, „Crna Gora u ratu 1862. godine“, „Knjaz Danilo Petrović“, „Petar I Petrović Njegoš“ i dva toma za Istoriju Crne Gore pod naslovom „Sazdanje crnogorske nacionalne države 1796-1878“.
Kosa sala Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ Podgorica, Njegoševa 22,
ČETVRTAK, 29. novembra 2018. godine, u 19h