Barski ljetopis – Dva događaja śutra na programu

11.08.2023.


Treća izložba u znaku Đeljoša Đokaja

U subotu, 12. avgusta u 21h u Zavičajnom muzeju Kulturnog centra Bar, kao treća po redu u okviru likovnog segmenta 36. „Barskog ljetopisa“, biće otvorena izložba poznatog akademskog umjetnika Đeljoša Đokaja. 

Đokajeva izložba predstavlja svojevrsnu retrospektivu umjetničkog stvaralaštva ovog osobenog umjetnika, s obzirom na to da situira njegove radove u pedesetogodišnji vremenski okvir, od ranih šezdesetih godina prošlog vijeka do kraja prve decenije 21. vijeka. 

Iako, prvenstveno grafičar po opredjeljenju i obrazovanju, kasnija usavršavanja i stvaralačka sazrijevanja doprinijela su da se Đokaj, kao multimedijalni umjetnik, iskaže u više likovnih disciplina i stilskih pravaca. Crtež/grafika (najčešće akvatinta) predstavljaju svojevrsnu „uvertiru“ Đeljoševe slike, koja sublimira jedinstveni/autentični konceptualno-fenomenološki, estetski izkaz. Medijska i stvaralačka razuđenost, pedagoški rad, uticaji raznih/različitih traganja i pronalaženja, studijski boravci u Italiji i Njemačkoj, zaokružili su Đokajev umjetnički credo. U amplitudi, od geometrizovanih formi, preko figuracije do apstrakcije, već njegovi rani radovi ukazuju na uticaje matafizičkog, nadrealnog, asocijativno-apstraktnog, kao i slikarstva ekspresionizma, kojima će ostati dosljedan tokom čitavog stvaralaštva, zapisala je u pratećem katalogu izložbe dr Anastazija Miranović, istoričarka umjetnosti, selektorka Likovnog programa „Barskog ljetopisa“, koja će otvoriti izložbu.

Đeljoš Đokaj/Gjelosh Gjokaj je rođen 1933. u selu Milješ, nadomak Tuzi (Crna Gora). Diplomirao je 1963. na grafičkom odsjeku ALU u Beogradu, u klasi prof. Boška Karanovića. Magistrirao je 1966, takođe, na ALU u Beogradu. Kao scenograf, učestvovao je u realizaciji antologijskog filma „Lelejska gora“ (1968) po istoimenom romanu Mihaila Lalića. U Italiji je 1977. proglašen za najboljeg slikara Italije za tu godinu. Dobitnik je najvećeg državnog priznanja Crne Gore –Trinaestojulske nagrade. Kao ugledni umjetnik, međunarodne reputacije, imenovan je za profesora na FLU na Cetinju. Status istaknutog kulturnog stvaraoca dobio je 2010. Odlukom Vlade Crne Gore. Bio je član Akademije nauka i umjetnosti Kosova, Dukljanske akademije nauka i umjetnosti, Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore, Udruženja likovnih umjetnika Srbije i Akademije nauka, književnosti i umjetnosti u Palermu. Njegova djela zastupljena su u mnogim muzejima i galerijama širom svijeta i cijenjena među kolekcionarima. Umro je 2016. godine u Minhenu. 


Predstava „Hajde da skačemo po oblacima“ u okviru Dana studenata

U subotu, 12. avgusta, u Starom Baru, sa početkom u 21.30,  predstavom studenata prve godine Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja, u klasi profesora mr Branka Ilića, biće završeni Dani studenata.

Ova ispitna predstava iz predmeta Gluma II, rađena po tekstu Elvisa Bošnjaka, obrađuje teme sukoba.U predstavi igraju barski studenti Radmila Škuletić i Davud Bahović, sa kolegama Marijom Vlaović, Andreom Drašković i Vukom Vučinićem.

Ulaz je besplatan.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


18 − 15 =