Poštovani pośetioci, objavljujemo eseje Borisa Jovanovića Kastela, posvećene Mediteranu. Objavljivanje knjige na našem portalu nameće potrebu da se u uvodu nešto kratko kaže o knjizi, ili uopšte o stvaralaštvu autora. U ovom slučaju taj dio će izostati, jer je prosto nemoguće u kratkim crtama opisati stvaralaštvo Borisa Jovanovića Kastela. Uzimajući u obzir broj autora koji su pisali o njemu kao i kvalitet i obim napisanog, preporučujemo vam, ako već nijeste pročitali eseje o stvaralaštvu Borisa Jovanovića Kastela, da prvo njih pročitate, pa nakon toga nastavite čitanje eseja Mediteransko prosvjetljenje. Eseji o autoru su objavljeni na našem portalu i možete ih otvoriti ako kliknete na naziv knjige: Mediteranski gospar.
Objavljivanje sadržaja na našem portalu ima potpuno neprofitni karakter i služe isključivo u edukativne svrhe. Zabranjeno je preuzimanje knjige “Mediteransko prosvjetljenje – naš Mediteran, kompas sudbine” sa našeg portala i njeno dalje reprodukovanje u drugim medijima bez odobrenja autora.
O PJESNIKU
Boris Jovanović Kastel (1971). Kritika ga smatra najznačajnijim crnogorskim pjesnikom mediteranske provenijencije i uglednim imenom mediteranskog pjesništva i književnosti regiona bivše Jugoslavije. Osnovno, srednje i fakultetsko obrazovanje stekao je u Podgorici.
Kad zamirišu kajanja (1994)
Prstenje pomorja (1995)
Fusnote južnih zvona (1997)
Anatomija sredozemnog dana (1998)
Mediteranska agenda i proricanje prošlosti (2000)
Mediteranski heksateuh (2003)
Ego mora (2004)
Vjenčanje sa sipom (2007)
Neptune’s spear (2007, izbor iz poezije na engleskom jeziku)
Mediteranski indigo (2008, izbor iz poezije)
Ručak na hridini (2010)
Kosilo na čeri (2014, na slovenačkom )
Beskopnik (2015)
Objavio je i četiri knjige izabranih eseja:
Pergament od sireninog poprsja (2000)
Peta strana juga (2005)
Ogledanje u bonaci (2009)
Mediteransko prosvjetljenje – naš Mediteran, kompas sudbine (2012)
O poeziji Borisa Jovanovića Kastela objavljena je knjiga izabranih eseja domaćih i stranih pisaca Mediteranski gospar (2009).
Dobitnik je svjetske Pohvale za poeziju Nosside 2011. koja se dodjeljuje pod pokroviteljstvom Svjetskog poetskog direktorijuma UNESCO-a u italijanskom gradu Ređo Kalabrija. Uređivao je časopis za književnost Ovdje (2000-2003). Eseje objavljivao niz godina u dnevniku Pobjeda.
Poezija mu je prevođena na italijanski, engleski, poljski, češki, albanski, mađarski i slovenački jezik.
Zastupljen je u Antologiji svjetske poezije Nosside na italijanskom jeziku, Antologiji Mediteranske ljubavne poezije od najstarijih vremena do danas (Narodna biblioteka Radosav Ljumović, Podgorica), Antologiji savremene slovenske poezije na slovenačkom jeziku (Međunarodna revija za poeziju, Rp. Lirikon, Velenje, 2010, u izboru i prevodu Petera Kuhara), Antologiji crnogorske poezije na albanskom jeziku (Izdavačka kuća Onufri, Tirana, 2012. u izboru i prevodu Dimitrova Popovića), Antologiji južnoslovenske poezije Twoja chwila na poljskom jeziku (Tvoj trenutak, Agawa, Varšava, 2012. u izboru i prevodu Grzegorza Latuszynskog), dvojezičnoj češko-engleskoj Antologiji savremene slovenske poezije Bludni korijeni (2015) objavljenoj na Univerzitetu Palackog u Olomoucu u Češkoj Republici koja se izučava na svim univerzitetima slavistike u Evropi i svijetu, antologijama crnogorske poezije, antologijama poezije o vinu, ženi…
Izabran je u trideset pjesnika svijeta učesnika VI Svjetskog festivala poezije (Sixth World Poetry Festival) u Kalkuti (Indija) 2012. i 2014. godine.
Kastelovu knjigu poezije na slovenačkom jeziku Ručak na hridini (Kosilo na čeri) objavila je 2014. godine slovenačka izdavačka kuća Hiša poezije u antologijskoj ediciji evropskih pjesnika Poetikonove lire kao dio programa Evropske komisije.
Italijanski časopis za svjetsku književnost i ostale umjetnosti Margutte, u oktobarskom broju 2014. godine, u rubrici Svjetski pjesnici, objavio je Kastelovu poeziju u prevodu Marije Tereze Albano.
Uvršten je u internacionalnu antologiju poezije mira i tolerancije Svim na zemlji mir uz pjesnike sa prostora bivše Jugoslavije, međunarodnu zbirku ljubavne lirike Tebi pjesmom, Valentinovo 2015. sa pjesnicima sa zapadnog Balkana i Evrope i zajedničku polilingvalnu zbirku poezije o moru More na dlanu sa pjesnicima iz 17 država svijeta (Kultura snova, Zagreb, 2014. i 2015.).
Živi u Podgorici.
POEMA UMJESTO POGOVORA
KONZUL MORA
Za B. J. Kastela
Zbog otmenosti u držanju i koračanju
Kao da horizontu predaješ raport
I zbog opravdane i naslućene bojaznosti
Da će ti od naglog, vrtoglavog uzbuđenja
Pri izlasku iz tunela Sozina
Jednom otpasti trepavice a izgubićeš i patike i ruksak
I šta ti ja znam šta sve ne, kad vidiš more
I zbog toga što će se ljudi tiskati oko tebe
Pitati, propitivati, gledati u tebe sažaljivo
A neki će i telefonirati da provere
U kojem si srodničkom kolenu sa admiralima iz Perasta
I na koje potonule gradove misliš, ne spominjući imena
Zbog svega i još ponečeg, u smislu neosetljivosti okoline
Kažem ti, i kao potomak egejskih moreplovaca –
Ceo tvoj spisateljski trud može da se rasprši kao pena
Ako te Crna Gora, pod hitno, ne imenuje
Za prvog konzula mora, vanrednim ukazom
Ne u zemlji Fernanda Pesoe ni u zemlji Euđenija Montalea
Nego ovde konzul, kod kuće, gde se more iskrada iz škole
I đački zbunjeno spotiče kroz odseve na oknima
Kad hoće da se pozdravi sa tobom jer ga preko usana –
A usne su ti talas – prevaljuješ kao ljubavnu imenicu
I živiš, nevenčano, s njim, odan kao niko od morskih bardina
Obećao si mi jednom, to beše na terasi prijateljeve kuće
A čuli su te i grožđe i maslinjaci i jedan prokurvani mačak
Da ćemo neku od nimfi, ako dođe da se družimo,
Podeliti u krevetu, bratski. Inače, posveta se, neopozivo, briše.
Duško Novaković
Knjiga poezije Kad ćemo svetla pogasiti,
Beograd, 2010.
KOMPLETAN SADRŽAJ MOŽETE PROČITATI
AKO KLIKNETE NA NASLOVNU STRANU KNJIGE