Krajem septembra prošle godine navršile su se tri decenije od smrti pjesnika i romanopisca Jovana Radojevića (1928-1992). Tim povodom podśećamo publiku na lik i djelo ovoga stvaraoca. Već smo objavili njegovu poznatu i u doba kada je objavljena (1970) od ideoloških komesara osuđenu pjesmu “Golijatove marginalije”, pjesmu “nacionalne sudbine, snažne, skoro biblijske poetske priče”. Objavili smo i pjesmu “Hod drugi“, a sada vam predstavljamo predgovor pod nazivom “Jovan Radojević, imatnik poezije i samoće”, autora Borislava Jovanovića, koji je napisao za zbirku “Čelu dom je riječ” Jovana Radojevića.
JOVAN RADOJEVIĆ, IMATNIK POEZIJE I SAMOĆE
“Eto vam vrijeme! Jedno prijepodne
ostaće moje postajuć vječnost
(…)
Eto vam vrijeme!
Ostaću,
ostaću
nalakćen na sebe.”
(Iz pjesme Svenad)
Mrtvi pjesnici se javljaju iznova. Iz svog definitivnog, zaokruženog ljudskog i poetskog prostora. Pogotovo, ako su za života bili samoćutni, ili pak (samo)izgnani. I naročito, onda kada su svoju poeziju pripremali za posthumna izdanja.
Sve ovo može se odnositi i na pjesnika Jovana Radojevića, koji je umro prije deset godina, a čiji je glas zaboravljenog pjesnika trajao – i traje – do danas. Njegovi stihovi sa početka ovoga teksta otuda, vjerovatno, zazvuče prisno, svagdašnje, oporučno. Osjeti se potreba da se još jednom čuju, da se upišu u neku tekuću autobiografiju. Ovaj iskaz, kao i ova zbirka, izvode pjesnika pred lice svog i predosjećanog vremena: sublimiraju njegov, ne samo ironično-darežljivi odnos prema svemu što mu se dešavalo, već određuju i etičke i estetske dimenzije sopstvene poetske smislenosti. To je i pledoaje za sadašnje čitanje ovog pjesnika. A pjesnici sa sudbinom koju je imao Jovan Radojević dočekuju se sa opravdanom dozom radoznalosti.
Ovovremeni susret sa ovom poezijom izazovan je iz dva razloga. Prvi je što je riječ o poeziji čiji je autor bio dubokim, skoro zogovićevskim žilama vezan za pjesmu. Pjesnik koji je, zapravo, svoju izabranu i nametnutu skrajnutost iz života kompenzirao bjekstvom u poeziju i samoću. Izabrao je to sa iskrenim, etičko-poetskim stoicizmom. Marginalije svakodnevice Jovan Radojević je pretvorio u nadmoć lične, individualne, pjesničke pozicije. Zid stvarnosti uklanjao je bezzidošću sopstvenih poetskih sidrišta kojih ako nije bilo, živio je nostalgijom za njima. Iz tih egzistencijalnih oslonaca Radojević je gradio uvide u sopstvenu samoću. A “u samoći – kaže Tibul – budi sam sebi cio svijet”. Imati pjesmu, biti u sopstvenoj riječi, predati se poeziji – to je drugost kojoj se ovaj pjesnik asketski predavao:
“U pjesmi i pjesmom pomjeren,
svijet je ljepši od sebe.”
(Iz pjesme Svijet ljepši od sebe)
Drugi razlog je sagledavanje Radojevićevog rukopisa u kontekstu savremenih poetskih iskustava i recepcija. Izvjesno je da autora zbirke Čelu dom je riječ nije prevarilo ni vrijeme ni poezija. U ovom njegovom posthumnom javu traje “tiho, nevidljivo stvaranje prolaznosti” o kojem govori u pjesmi Disanje iluzija, što je jednako formuli samog stvaranja poezije. Riječ je, dakle, o poetskoj komunikaciji koja nije usahla – o modernom lirskom iskazu.
Radojevićeva poetika proizilazi iz ispovijednosti i stamene ukorijenjenosti u sopstvenom stihu kao jedino mogućoj niti ulaženja u “tišinu vječnog”. Nije to klasični intimizam već liričnost koja proizilazi iz misaonosti kao njenom uvertirom. Oporost vremena i gorčina sopstvenog iskustva nijesu pjesnika odvele u raspjevane tugovanke i skepticizam, već u unutrašnji otpor čiji je ekvivalent lirizam jakosti i vedrine, odnosno, blagoumna zapitanost:
“A tišina, kad nadođe,
bojiš li se nepjevane pjesme,
čuješ li nerođen korak,
ćutiš li radost negledanu?”
(Iz ciklusa Pismo Anici)
Poezija Jovana Radojevića je satkana od neke unutrašnje samorodnosti i istovremene modernosti pjesničke slike. Njegov pjesnički epilog posjeduje čistunstvo jezičkog iskaza, lapidarnost, i posebno, simboličnost. Poetski oslonac pjesme (ili ciklusa) tražen je dugo kao što je, uostalom, dugo nastajala i njegova poezija u cjelini. I, naravno, kao što je tragao za izvornom crnogorskom leksikom i metaforičnim kovanicama, ogledao se i u minijaturama i u dužim pjesničkim formama. U prvima je upitan, u drugima narativan i mitologičan. Od zavičajnih i tema istorijske i nacionalne sudbine, Radojević je – kao u ciklusima Balada o Komnenu Balšinom Zliču, Izgaženo nebo i Golijatove marginalije – konstruisao snažne, skoro biblijske poetske priče. Posebno se to odnosi na, od partijskih čistunaca, proskribovanu pjesmu Golijatove marginalije, objavljenu u časopisu “Ovdje” 1970. godine.
Radojević se ne može svrstavati u strogo omeđene pjesničke škole i trendove, u generacijska i druga pjevanja. Kada je riječ o crnogorskom književnom nasljeđu, pogotovo. Ono što je izvjesno jeste činjenica da se radi o pjesniku koji je, prije svega, poštovao sopstveno osjećanje poezije. Pri tom se podrazumijeva da je ono bilo i plod upućenosti i asimilativnosti u poetske tokove svog vremena. U neophodnoj i opštoj razgradnji tradicionalističkih poetskih obrazaca (vrijeme šezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka) Radojević je nastojao da sve to apsorbuje, da bude svoj, ali ne i anahron, da uzme nešto od tekućeg poetskog damaranja, ne libeći se pri tom da ne ustukne ni poetskoj zavjetrini. Poeziju je shvatio kao oporuku samom sebi, ali i drugima. On, zapravo, pripada onoj grupi crnogorskih pjesnika koji su poeziju više živjeli nego pisali. Sa glasom koji odsustvuje iz javnog i književnog života i sa obaveznom posthumnom zaostavštinom. Ti pjesnici su, kao po pravilu, bili pravi posvećenici poezije, a napisali su tek jednu, dvije ili tri zbirke pjesama. Usamljenici koji u sveukupnu ostavštinu crnogorske književnosti ulaze tek poslije svog odlaska. Njihova sudbina je, zapravo, bila pristajanje samo na pjesničko vrijeme.
Na to vrijeme oslanjao se i Jovan Radojević.
Predgovor za zbirku “Čelu dom je riječ”
Jovan Radojević (Mokro-Šavnik, 14. X 1928 – Vrbas, 29. IX 1992), profesor književnosti, pjesnik i romanopisac, rođen je u Mokrome kod Šavnika, 14. oktobra 1928. godine. Osnovnu školu učio je u rodnom mjestu. Realnu gimnaziju otpočeo je u Nikšiću, pri kraju rata godinu dana nastavio u Plovdivu (Bugarska), a maturirao u Nikšiću. Filozofski fakultet završio je u Beogradu. Radio je kao profesor književnosti u školama u Šavniku (1955-56), Beogradu (1957-58), Prizrenu (1958-60), Obrenovcu (1960-65) i od 1965. godine u Vrbasu. Počeo je pisati poeziju dok je bio učenik gimnazije. O jednoj od njegovih pjesama iz toga perioda afirmativno je pisao, 1949. godine, književni kritičar Vido Latković. Nekoliko decenija proživio je u manjim mjestima, u stvaralačkoj samoći.
Pjesma Jovana Radojevića Golijatove marginalije, objavljena u časopisu “Ovdje”, početkom 1970, u kojoj se metaforičkim jezikom bori za integritet ličnosti, slobodu izbora i prirodno pravo čovjeka na postojanje u svome individualnom i kolektivnom biću. Na plenumu Centralnog komiteta Saveza komunista Crne Gore (20. februara 1970) osuđena je kao “nacionalistička”, politički provokativna i da predstavlja “atak na bratstvo i jedinstvo crnogorskog i srpskog naroda”. Ta osuda najviše političke instance dobila je publicitet u tadašnjoj Jugoslaviji, što je imalo negativne posljedice po pjesnikovo dalje javno djelovanje.
Jovan Radojević autor je zbirki pjesama Vječnost na dlanu (1974) i Čelu dom je riječ (2003). U rukopisu je ostao njegov psihološki roman u četiri knjige, pod naslovom Prtine Pavla Dukljana, koji tretira crnogorske podjele nakon bijelog terora (1919-1928). Ovaj roman riznica je crnogorskog jezika.
Be the first to comment