Centar savremene umjentosti Crne Gore u partnerstvu sa Fakultetom vizuelnih umjetnosti Univerziteta Mediteran organizuje dvije panel diskusije u četvrtak 15. decembra koje predstavljaju uvod u dvodnevnu međunarodnu konferenciju koju organizuje Univerzitet “Mediteran”, Podgorica.
Međunarodna konferencija “Uloga umjetnosti u međunarodnim odnosima” biće otvorena okruglim stolom “Oblikovanje kulturne diplomatije kroz kulturnu politiku i pojedinačne inicijative” u Dvorcu Petrovića u četvrtak, 15. decembra u 10 časova. Učesnici okruglog stola su Jelena Božović, poslovna direktorica Centra savremene umjetnosti Crne Gore, Natalija Vujošević, umjetnica i kustoskinja u CSUCG, Mirko Radonjić, umjetnik i reditelj, Dušan Kasalica, režiser i docent na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju, a panel će moderirati Nataša Kraljević, saradnica u nastavi FVU/FEB Univerziteta Mediteran.
Druga diskusija pod nazivom “Kulturna diplomatija kroz istorijske procese (Pokret nesvrstanih) i period nakon 1989. godine će se održati istog dana u 12:30h, takođe u Dvorcu Petrovića, a učešće u tom panelu uzeće Anita Ćulafić, kusoskinja CSUCG, Nikola Latković, profesor grafičkog dizajna i Miodrag Lekić, poslanik u Skupštini Crne Gore i bivši diplomata.
Paneli će se uživo prenositi na društvenim mrežama Centra savremene umjetnosti Crne Gore i Univerziteta Mediteran, Podgorica.
Paneli su dio veće manifestacije koja se nastavlja istog dana, 15. decembra u 15 časova otvaranjem online dijela konferencije kroz pozdravni govor predstavnice ambasade SAD-a u Podgorici, gospođe Suzan Šejfer i prvom ZOOM sesijom na engleskom jeziku. Program se nastavlja u petak u 11:30 časova, takođe na ZOOM-u. Ukupno šest online sesija, na engleskom i crnogorskom jeziku okupiće preko dvadeset umjetnika, profesora i istraživača iz regiona i Evrope, koji će, svako na svoj način pokušati da objasni ulogu umjentosti u međunarodnim odnosima danas.
Cilj ovih diskusija u kojima učestvuje Centar savremne umjentosti kao partner jednoj visokoškolskoj ustanovi je da skrene pažnju na važnost umjetnosti u međunarodnim odnosima. Imajući u vidu da je svijet ušao u posljednju dekadu sprovođenja UN agende održivog razvoja 2030. godine, potreba da se analizira stanje u kulturi na globalnom planu poziva stručnu javnost da promišlja intenzivnije o ulozi umjetnosti u savremenim kultunim sistemima.
Be the first to comment