DEUS 2023. – Dva koncerta i promocija monografije večeras u okviru DEUS-a


Godišnji koncert Umjetničke škole osnovnog i srednjeg muzičkog obrazovanja za talente „Andre Navara“, biće upriličen 12. decembra, u 19 časova, u Velikoj sali KIC-a “Budo Tomović”. Na koncertu će se predstaviti učenici osnovne i srednje muzičke škole: solisti na violini, violončelu, klaviru, gitari, solo pjevači i kamerni sastavi. Ljubitelji muzike moći će da uživaju u raznovrsnom repertoaru mladih talenata, dobitnika državnih i međunarodnih nagrada. Na programu će biti djela Mocarta, Čajkovskog, Vivaldija, Baha, Šopena.

Koncert dua kog čine violinista Vili Ferdinandi i pijanista Davor Novak biće priređen sat kasnije, u Modernoj galeriji.

Vili Ferdinandi rođen je 1951. u Titogradu (Podgorica), gdje je završio osnovno i srednje muzičko obrazovanje, a Muzičku akademiju u Beogradu, na kojoj je i magistrirao na odsjeku za violinu. Završio je i specijalističke studije kamerne muzike, a usavršavao se u Kijevu i Klagenfurtu. Dobitnik je Nagrade iz fonda Marije Mihajlović za magistarski ispit iz violine, Nagrade Centra savremene umjetnosti, Decembarske nagrade grada Podgorice, Nagrade Udruženja kompozitora Crne Gore i dr.

Dugi niz godina bio je koncertmajstor Simfonijskog orkestra RTCG. Član je više kamernih ansambla. Snimao je za brojne medijske kuće i nastupao širom Evrope, u Africi i Južnoj Americi. Napisao je više transkripcija i kadenca za violinu, kao i aranžmana za gudače. Penzionisan je kao profesor violine i kamerne muzike u Muzičkoj školi „Vasa Pavić“ u Podgorici. Bavi se i džez muziciranjem na violini.

Na međunarodnom festivalu gudača „Zlatne stepenice“ 2016. u Valjevu proglašen je za najboljeg pedagoga. Dobitnik je i priznanja za predani rad i izuzetne pedagoške uspjehe od ESTA Montenegro (European string teachers Association Montenegro).

Davor Novak rođen je 1977. u Titogradu, gdje je stekao osnovno i srednje muzičko obrazovanje. Muzičku akademiju i postdiplomske magistarske studije – odsjek za klavir završio je na Cetinjskoj Muzičkoj akademiji. Polaznik je međunarodnog majstorskog kursa u “Marijanskim Laznima” u Češkoj. Usavršavao se u Sieni kod pedagoga: Michele Campanella i Joakim Achucaro. Na festivalu gudača u Perastu je stalni korepetitor, a Muzički centar Crne Gore ga na različitim projektima angažuje kao člana orkestra i korepetitora.

Monografija „Paviljon Serbia u Rimu 1911. – Modernizam, arhitektura i rana ideja jugoslovenstva“, prof. Slobodana Danka Selinkića, biće promovisana takođe u 20 časova, u Galeriji “Risto Stijović”.

Monografija profesora Selinkića na sveobuhvatan i nov metodološki način, prvi put u okviru srpske istoriografije, predstavlja i rekonstruiše složeni proces nastanka izložbenog paviljona Srbije na internacionalnoj izložbi u Rimu 1911. Riječ je o publikaciji koja ima veliki značaj u naučnom, istoriografskom i kulturološkom smislu, jer nedovoljno poznatu materiju nastanka i značenja ovog izložbenog paviljona predstavlja kao jedinstvenu temu u sintetičkom i sistematizovanom obliku, te kao važno arhitektonsko, umjetničko, kulturno i istorijsko nasljeđe.

Na promociji će govoriti: Slavica Stamatović Vučković, Janko Ljumović i autor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


19 − 12 =