Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista
Dragana Kalezić, rođena 1980. godine u Podgorici, jedno je od istaknutih imena savremene crnogorske književnosti. Osnovne studije završila je na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, dok je magistarske studije završila na Filološkom fakultetu u Beogradu, usavršavajući se u oblasti ruskog jezika i književnosti. Kao profesorica ruskog jezika i književnosti, prevodilac i autorka kratkih narativnih formi, Kalezić se profilisala u književnim i akademskim krugovima. Njen književni prvijenac, zbirka priča “Sentimentalni rak”, objavljena je pod okriljem izdavačke kuće Fokalizator i predstavlja važan doprinos savremenoj crnogorskoj proznoj sceni. Kalezić živi i stvara u Podgorici, đe se bavi i promocijom književnosti i prevođenja. Kao profesorica ruskog jezika i književnosti, Kalezić donosi preciznost u jezičkom izrazu i složenost u analizi ljudske prirode. Njena sposobnost da suptilno prenese univerzalne ljudske dileme kroz priče koje djeluju jednostavno na prvi pogled, ukazuje na njeno majstorstvo u pisanju.
Zbirka priča “Sentimentalni rak” Dragane Kalezić predstavlja jedinstveno savremeno crnogorsko pripovjedno djelo koje se bavi složenim ljudskim emocijama, svakodnevnim situacijama i suštinskim pitanjima identiteta i povezanosti. Autorka kroz kontemplaciju i simboličku naraciju istražuje dublje slojeve ljudske psihe, oslanjajući se na snagu prirode i jednostavnost života kako bi prenijela univerzalne poruke. Dragana Kalezić je autorka koja pažljivo gradi mostove između tradicije i savremenog senzibiliteta u crnogorskoj književnosti. Njeno stvaralaštvo odlikuje duboko poštovanje prema ljudskim emocijama i svakodnevnim borbama, što je čini glasom koji odjekuje izvan proznih granica.
Priče u ovoj zbirci često stavljaju naglasak na ljudsku otuđenost od modernog života i potragu za spokojem u prirodi. Priča “Čednost” nudi duboku meditativnu sliku Sunčice, mlade žene koja nalazi mir u šumi, dok se istovremeno suočava sa izazovima porodičnih odnosa i društvene izolacije. Šuma ovđe postaje simbol unutrašnje čistoće, prostora đe se misli bistre, a svakodnevni problemi blijede. Porodica je u centru mnogih priča, prikazana kroz konfliktne i često bolne odnose. U priči “Glava od plastelina”, Svetozar i njegova porodica suočavaju se sa izazovima koje donosi bolest, siromaštvo i nemogućnost međusobnog razumijevanja. Ova priča istražuje kako trauma i neriješeni konflikti mogu oblikovati živote likova, dok istovremeno pruža prostor za empatiju i ljudsku toplinu. Dragana Kalezić vješto koristi simbole kako bi produbila značenja svojih priča. Crna kutija u “Glavi od plastelina” postaje metafora za potisnute emocije, porodične tajne i težinu prošlosti. Šuma u priči “Čednost” simbolizuje duhovni sklad i povratak osnovnim vrijednostima života. Ovi simboli omogućavaju čitaocu da sagleda svakodnevne situacije iz dublje perspektive. Likovi su često obični ljudi, “mali” u društvenom kontekstu, ali bogati unutrašnjim svijetom. Kroz njihove priče, autorka istražuje teme siromaštva, bolesti i prolaznosti. Svetozarova borba sa gubitkom dostojanstva u “Glavi od plastelina” i Sunčičin mir pronađen u prirodi predstavljaju dvije strane iste ljudske težnje za smislom i unutrašnjim mirom.
“Čednost”, Ova priča prati Sunčicu, mladu ženu koja se vraća prirodi kako bi pronašla mir i svrhu. U šumi, daleko od buke i haosa svakodnevice, ona pronalazi utočište. Kroz Sunčičinu povezanost sa prirodom, priča istražuje koncept unutrašnje slobode i snage. Ipak, Sunčica nije u potpunosti oslobođena društvenih očekivanja; prisustvo porodice i komšija uvodi kontrast između njenog svijeta i stvarnosti koja je okružuje. Šuma postaje metafora za harmoniju i neiskvarenost, dok njen život balansira između prošlosti i nade za budućnost. “Glava od plastelina.” U ovoj potresnoj priči, Svetozar, otac i stub porodice, postaje simbol čovjeka koji je izgubio kontrolu nad svojim životom. Njegova borba sa bolešću i mentalnim slomom stavlja porodicu pred izazov razumijevanja i podrške. Crna kutija, koja se pojavljuje u priči, nosi težinu prošlosti i simbolizuje potisnute emocije koje prijete da unište krhki porodični sklad. Autorka istražuje kako trauma prelazi sa generacije na generaciju, dok istovremeno sugeriše da empatija i ljubav mogu biti ključevi za oporavak. Priča “Ruski roman” stavlja naglasak na konflikt i nesporazum među ljudima u savremenom urbanom okruženju. Ovđe autorka prepoznaje specifičnu melanholiju koja prati gradski život, dok njeni likovi pokušavaju pronaći svoje mjesto u društvu koje ih često ignoriše ili odbacuje. Priča nosi snažan osjećaj prolaznosti i nedovršenosti, što je karakteristično za cjelokupnu zbirku. Priče poput “Ruskog romana” istražuju urbanu otuđenost i nemogućnost povezivanja u savremenom društvu. Likovi su često izolovani i neshvaćeni, što ih dodatno potiskuje u introspekciju i preispitivanje životnih odluka. Grad se pojavljuje kao prostor usamljenosti, đe pojedinac traga za smislom i povezanostima u svijetu koji ga često odbacuje.
Dragana Kalezić koristi poetski, introspektivan stil ispunjen detaljnim opisima i simbolima koji produbljuju emocionalni utisak priča. Dijalozi su često svedeni i funkcionalni, dok unutrašnji monolozi i opisi prostora dominiraju tekstom, pružajući čitaocu intiman uvid u unutrašnje svjetove likova. Autorka vješto balansira između univerzalnih tema i specifičnog crnogorskog ambijenta, čime doprinosi modernoj književnosti crnogorskog podneblja.
“Sentimentalni rak” Dragane Kalezić je zbirka priča koje traže pažljivog i introspektivnog čitaoca. Njene priče otvaraju duboka pitanja o ljudskim odnosima, prolaznosti i težnji za smislom. Kroz likove koji balansiraju između svakodnevnog života i unutrašnjih dilema, autorka uspijeva da oslikava univerzalne teme, pružajući čitaocu prostor za prepoznavanje i promišljanje. Ovo djelo zaslužuje mjesto u savremenoj crnogorskoj književnosti kao primjer introspektivne i simboličke naracije. Zbirka Sentimentalni rak je slojevito djelo koje se bavi introspektivnim analizama likova, njihovim unutrašnjim svjetovima i emotivnim traumama. Kroz prizmu svakodnevnih situacija, Kalezić istražuje složene odnose među ljudima, njihovu povezanost sa prirodom i sposobnost suočavanja sa životnim izazovima. Djelo je protkano simbolikom i pažljivo osmišljenim narativnim tehnikama koje čitaocu omogućavaju da se uroni u univerzalne teme a istovremeno prepozna specifičan kulturni i društveni kontekst Crne Gore. Dragana Kalezić piše poetski i meditativno, koristeći bogatstvo jezika kako bi stvorila atmosferu koja čitaoca uvlači u emocionalni svijet likova. Njena naracija je pažljivo usmjerena sa svedenim dijalozima i snažnim monolozima koji otkrivaju dublje slojeve značenja. Opisi prirode i prostora ujedno su lirski i simbolični, dodajući dimenziju univerzalnosti u ,,težinu” priče. Ovaj balans između lokalnog ambijenta i univerzalnih tema čini njenu zbirku relevantnom za širu čitalačku publiku.
Be the first to comment