U 2014. godini Crnogorsko narodno pozorište realizovalo je tri nove predstave, dva festivala i 7 gostovanja na međunarodnim festivalima.
Ukupno je realizovano 182 programa, koje je vidjelo blizu 40.000 gledalaca. Repertoar CNP-a, pored predstava iz sopstvene produkcije, činio je i bogat muzički i filmski program kao i gostovanja na drugim scenama u zemlji i regionu.
Premijerno su izvedene tri predstave: „
“ Stefana Čapaljikua, u režiji Idriza Đokaja (15. april), „Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja“, Iva Brešana, u režiji Luke Kortine (20. jul – Kotor, 7. novembar – Podgorica), i „Urnebesna tragedija“ Dušana Kovačevića, u režiji Veljka Mićunovića (26. decembar).
Od 182 programa koje je CNP realizovalo, 120 je dramskih. Pored premijerno izvedenih komada, repertoar su činile uspješne predstave CNP-a: “The beauty queen”, Everyman
Đilas”, “Post scriptum”, “Očevi su grad(ili)”, “Ribarske svađe”, “Egzistencija”, “Koza ili ko je Silvija”, “Žene koje čiste”, “Kveč”, “Revizor”, “Gorski vijenac”, “Prosidba i medvjed u jednom činu”, “Lasice”, “Njegoš i ja”, “Pomorandžina kora”,“Konte Zanović”, “Don Žuan”.
CNP je učestvovalo na festivalima u zemlji i regionu: I Internacionalnom pozorišnom festivalu MNT FEST u Skoplju (Makedonija), sa predstavom „Everyman Đilas“, po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić, 59. Sterijinom pozorju u Novom Sadu
(Srbija), sa predstavom „Everyman Đilas“, po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić, 38. Festivalu „Dani satire Fadila Hadžića“ u Zagrebu (Hrvatska), sa predstavom „Očevi su grad(ili)“, autorskim projektom Borisa Liješevića, VI Međunarodnom festivalu Kotor art sa „Predstavom Hamleta u selu Mrduša Donja“, Iva Brešana, u režiji Luke Kortine, 54. Međunarodnoj kulturnoj manifestaciji „Ohridsko leto“ u Ohridu (Makedonija), sa predstavom „Njegoš i ja“, autorskim projektom Paola Mađelija, Festivalu internacionalnog alternativnog teatra (FIAT 2014), sa prestavom „Gorski vijenac“ Petra II Petrovića Njegoša, u režiji Dijega de Breje, i na Bijenalu crnogorskog teatra 2014 sa predstavama „Očevi su grad(ili)“, autorskim projektom Borisa Liješevića, „Koza ili ko je Silvija“, Edvarda Olbija, u režiji Danila Marunovića i „Everyman Đilas“, po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić.
Crnogorsko narodno pozorište ostvarilo je i uspješna gostovanja u Sloveniji sa predstavom „Everyman Đilas“, u Cankarjevom domu u Ljubljani i Slovenskom narodnom gledališču u Mariboru.
Predstave Crnogorskog narodnog pozorišta osvojile su 6 nagrada a Veliku nagradu Crnogorskog narodnog pozorišta za 2014. godinu dobio je Tihomir Stanić za ulogu Milovana Đilasa u predstavi „Everyman Đilas“.
Na sceni Crnogorskog narodnog pozorišta gostovali su: Glob teatar iz Londona, Jugoslovensko dramsko pozorište, Bosansko narodno pozorište iz Zenice, Pozorište Slavija iz Beograda, Nikšićko pozorište.
U 2014. godini CNP je bio nosilac jedinog nacionalnog pozorišnog festivala u zemlji – Bijenala crnogorskog teatra. Od 6. do 15. oktobra izvedeno je 10 predstava u okviru tri selekcije: Selekcije, Selekcije Plus i Selekcije Off, i jedna predstava u okviru programa Gost Bijenala. Ovogodišnje izdanje Bjenala crnogorskog teatra karakterisao je i bogat prateći program koji su činile festivalske debate, promocije i pozorišne radionice.
U aprilu je u saradnji sa Muzičkim centrom Crne Gore, realizovan i 13. Međunarodni muzički festival A Tempo. Pod sloganom “Umjetnici i klaviri”, od 7. do 11. aprila izvedeno je 5 koncerata.
Pored bogatog dramskog i muzičkog programa, repertoar CNP-a i u 2014. godini činili su filmovi. Na Velikoj i sceni Studio besplatno su organizovane projekcije filmova Velimira Velje Stojanovića, Nedjelja švedskog filma, Filmski maraton u saradnji sa Fakultetom dramskih umjetnosti sa Cetinja, Nedjelja španskog filma, kao i Festival filma o ljudskim pravima Ubrzaj.
Crnogorsko narodno pozorište nastavilo je dugogodišnju saradnju sa Muzičkim centrom Crne Gore i Crnogorskom kinotekom. Pored toga CNP je u 2014. godini uspješno sarađivalo sa Ambasadom Grčke, Ambasadom SAD, Ambasadom Republike Srbije, Ambasadom Austrije, Ambasadom Švedske, Ambasadom Republike Italije, Ambasadom Rumunije, ali i sa Britanskim savjetom, Francuskim institutom, Baletskom školom “Princeza Ksenija”, Udruženjem Jazz Art, Barskim ljetopisom, Fakultetom dramskih umjetnosti sa Cetinja , Baletskom trupom Ballo, Filozofskim fakultetom, Centrom za građansko obrazovanje.
Crnogorsko narodno pozorište nastavilo je da sprovodi i unaprjeđuje aktivnosti koje su usmjerene ka privlačenju i animaciji publike i poboljšanju komunikacije sa publikom.
U februaru je pokrenuta akcija koja je imala izuzetno veliki i pozitivni odjek u javnosti, sa ciljem da se animira nova publika i dodatno popularizuje repertoar Crnogorskog narodnog pozorišta. Pod sloganom „Dvoje kao jedno – zaljubite se u pozorište“, publici u februaru je ponuđen popust od 50 posto za sve predstave u produkciji CNP-a. Na ovaj način dodatno je skrenuta pažnja javnosti na naš repertoar i njegova dostupnost najširoj publici.
U cilju dodatne animacije publike i u ovoj godini važio je stalni popust od 50 posto za određene grupe (penzioneri i studenti), kao i organizovane posjete pozorištu. CNP je tako sarađivalo sa brojnim organizacijama profitnog i neprofitnog sektora (Studentski parlament, NVO MENSA, NVO “Mladi vama”, Savez slijepih Crne Gore, ELSA Montenegro, Centar za prava djeteta Crne Gore, NVO Zdrava dona Montenegrina, NVO Studio Horag itd.).
U namjeri da se strateški i ozbiljno bavimo našom publikom, ali i da testiramo postojeće komunikacione modele i uspostavljene mehanizme odnosa sa publikom, u Crnogorskom narodnom pozorištu sprovedeno je i prvo istraživanje pozorišne publike u Crnoj Gori. Riječ je o sociološkom istraživanju dramske publike Cnogorskog narodnog pozorišta koje je rađeno prevashodo sa ciljem da se utvrde sve relevantne karakteristike publike CNP-a koje u najvećoj mjeri utiču na odnos publike prema pozorištu. Istraživanje je uradila Zorana Kralj, na uzorku od 400 ispitanika, metodom anketnog upitnika.
Ovo istraživanje dio je strategije CNP-a da se sistemski bavi publikom i napravi osnovu za dalje aktivnosti koje će biti usmjerene ka stalnom unaprjeđenju kvaliteta komunikacije sa publikom.
CNP