Promocija seminalne knjige Oči kože: arhitektura i čula finskog arhitekte i teoretičara Juhanija Palasme (Juhani Pallasma) održati u utorak 16. aprila u Narodnoj biblioteci “Radosav Ljumović”, sa početkom u 18:00 h.
O knjizi će govoriti prof. dr Rifat Alihodžić, prof. dr Slavica Stamatović Vučković i teoretičar umjetnosti i prevodilac knjige Milovan Novaković. Događaj će moderirati dr Kristina Bojanović.
Objavljujući knjigu “Oči kože: arhitektura i čula” Atelje A22 donosi čitaocima priliku da zarone u veoma inspirativan tekst koji mijenja uobičajenu perspektivu o arhitektonskom stvaralaštvu i koji se smatra kapitalnim djelom fenomenološkog tumačenja arhitekture. Ova knjiga otvara vrata čudesnog senzornog svijeta arhitekture, pružajući čitaocima dubok uvid u suštinu unutrašnjih i spoljašnjih, duhovnih i fizičkih prostora. Sama sintagma “Oči kože” iz naslova ove knjige ukazuje da se njen sadržaj bavi značajem dodira i drugih čulnih iskustava u arhitektonskom oblikovanju i iskustvu, suprotstavljajući se okulocentričnoj paradigmi koja često preovladava u savremenom graditeljstvu. Ova knjiga je esencijalno štivo za sve one koje zanima suštinsko razumijevanje arhitektonskog prostora i njegovog uticaja na našu svakodnevicu. “Oči kože” je istančani arhitektonski manifest koji će vas podstaći da na potpuno nov način promišljate, osjećate i doživljavate svijet oko sebe.
Juhani Palasma (Juhani Pallasmaa) je jedan od najuticajnih i najčitanijih živih pisaca o arhitekturi. Autor je brojnih knjiga i stručnih članaka iz domena teorije arhitekture. Sredinom šezdesetih godina počeo je intenzivno pisati i do sada je objavio 75 knjiga i skoro hiljadu eseja na trideset sedam svjetskih jezika. Kao predavača i pisca uglavnom ga je zanimalo značenje čula, senzorno i duhovno iskustvo, atmosfera, egzistencijalno osjećanje i fenomenološko mišljenje.
Bio je član brojnih žirija širom svijeta, uključujući žiri za Prickerovu nagradu (2008–2014). Primio je brojne nacionalne i internacionalne nagrade. Nosi počasni doktorat šest univerziteta. Počasni je član Finskog udruženja arhitekata (SAFA), Američkog instituta arhitekata (AIA) i Kraljevskog instututa britanskih arhitekata (RIBA).
U cilju kulturne razmjene i promocije pažljivo selektovanih naslova iz domena savremene teorije, Atelje A22 preduzima korak ka obogaćivanju crnogorske literarne i naučne scene. Očekujemo da će “Oči kože” postati neizbježan naslov ne samo za poznavaoce arhitekture, umjetnosti i teorije, već i sve ljude koji teže dubljem razumijevanju svog prostora i sredine.
Više informacija o knjizi i izdavačkoj kući Atelje A22 možete pronaći na zvaničnoj web stranici www.atelie22.me ili na Instagram nalogu izdavača @publishinghouse_a22.
Be the first to comment