Izdavačka kuća Berghahn Books upravo je objavila u Njujorku etnografsku monografiju crnogorske antropološkinje dr Čarne Brković pod nazivom Upravljanje ambivalentnošću: kako klijentalizam, državljanstvo i moć oblikuju sopstvo u Bosni i Hercegovini (Managing Ambiguity: How Clientelism, Citizenship, and Power Shape Personhood in Bosnia and Herzegovina).
Monografija Upravljanje ambivalentnošću rezultat je dugotrajnog etnografskog istraživanja uloge koju lične, klijentelističke veze imaju u sistemu socijalne i zdravstvene zaštite u post-ratnoj, post-socijalističkoj Bosni i Hercegovini. Ova knjiga nudi novo teorijsko promišljanje odnosa između ambivalentnosti i moći, te demonstrira na koji način su lične veze postale sastavni dio javnog sistema socijalne zaštite upravo u toku savremenih reformi. Etnografski opisujući sistem zaštite djece sa posebnim potrebama kao i više humanitarnih akcija, dr Čarna Brković u Upravljanju ambivalentnošću pokazuje da su se ljudi okrenuli ličnim, klijentelističkim vezama kako bi sebi i svojoj porodici obezbijedili neophodnu zaštitu, zato što u društvu nije bilo jasno definisano šta su privatne, a šta javne odgovornosti i obaveze.
Izdavačka kuća Berghahn Books sa sjedištem u Njujorku i ogranku u engleskom gradu Oxfordu izdaje knjige i naučne časopise iz oblasti humanističkih i društvenih nauka, s fokusom na antroplogiju, evropsku istoriju, politikologiju i filmske studije. Osnovana je 1994. i sa oko 100 novih knjiga i oko 40 naučnih časopisa godišnje smatra se jednom od najznačajnijih u svijetu. (http://berghahnbooks.com/)
Čarna Brković je etnološkinja i antropološkinja koja radi na Diplomskoj školi za studije istočne i jugoistočne Evrope, Univerzitet u Regensburgu. Poslije završene Gimnazije “Slobodan Škerović” u Podgorici diplomirala je etnologiju i antropologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu 2007. Iste godine dobila je punu stipendiju za doktorske studije socijalne antropologije na Univerzitetu u Mančesteru. Doktorsku tezu je odbranila sa dvadeset sedam godina, kao prva u generaciji. Objavila je knjigu Pregovaranje oko društvenih veza u Bosni i Hercegovini (Routledge, 2016, sa Stefom Jansenom i Vanjom Čelebičić). Svoje originalne naučne radove objavljivala je u časopisima Ethnos: Journal of Anthropology, Social Anthropology, Anthropological Notebooks, Contemporary Southeastern Europe, Südosteuropa i dr. u Holandiji, Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Srbiji. Dobitnica je nagrade SIEF Young Scholar Prize, za mlade naučnike/ce koja se dodjeljuje jednom u dvije godine za najbolje etnološko istraživanje, kao i nagrade na konkursu Matice – Crnogorski identitet pred evropskim izazovima.
Be the first to comment