Komun@ br.48  posvećena Šavniku


Novi 48. broj časopisa za lokalnu samoupravu i njegovanje baštine “Komun@” odštampan je i već se nalazi na prodajnim mjestima širom Crne Gore, ovoga puta na povećanom broju strana, čak 40, dvanaest više od uobičajenog sadržaja koji je u cjelosti posvećen Šavniku, a donosi veliki broj interesantnih tekstova.

Časopis započinje uvodnikom “Prirodni resursi su budućnost Šavnika” u kojem Jugoslav Jakić, prvi čovjek šavničke opštine ističe da su “šavnički potencijali čvrsta podloga za njegov dalji razvoj sa fokusom na turizam, poljoprivredu i energetiku”… dok mr Amer Ramusović u tekstu pod naslovom “ Od mehane do varoši” piše o Drobnjaku i nastanku Šavnika u kojem naglašava da se “teritorija Drobnjaka mijenjala kroz  istoriju smanjujući se od Nikšića na jugu, a pomjerajući se na sjever prema rijeci Tara”.

Marijan Mašo Miljić piše o doprinosu Drobnjaka u oslobađanju porobljenih krajeva i proširenju crnogorske države, zatim o Novici Ceroviću, banu, vojvodi i senatoru crnogorskom koji je zadužio crnogorsku istoriju i državu, dok Rajko Cerović u tekstu pod naslovom  ,,Povlastice od tri gospodara” takođe piše o Novici Ceroviću, njegovom  odnosu sa Petrom Petrovićem Njegošem koji je bio opčinjen Novičinim drobnjačkim dijalektom.

O namlađem crnogorskom plemenu Uskoci, njegovom naseljavanju na drobnjačku teritoriju, ali i oslobođenju Šavnika  piše Savo Mikić, dok o  ponosnoj istoriji Drobnjaka i Šavnika prof.dr Damjan Šećković ističe da je “Drobnjak oduvijek imao ljude kojima je junaštvo, snaga volje, hrabrost, blistavost uma, pa i tvrdoglavost značila ponos i čuvanje dostojanstva.

U ovom broju Komune o antifašizmu, herojima, spomenicima borcima i žrtvama fašizma na području Šavnika piše Vuk.K.Karadžić, a Rijalda Ramusović o Danilu Jaukoviću, narodnom heroju, nosiocu partizanske spomenice i mnogih drugih jugoslovenskih odlikovanja  u tekstu pod naslovom “Hrabrost preko ljudskih granica “.

O Stojanu Ceroviću, jednom od najuglednijih ličnosti šavničkog i nikšićkog kraja koji je svoj život utkao u svijest Drobnjaka piše Vesna Kovačević, a Vildan Ramusović u tekstu pod naslovom “ Zabovljeni graditelj i miner” podsjeća na šavničkog inžinjera Lazara Jaukovića koji je gradio, a onda i srušio dio čuvenog mosta na Đurđevića Tari da bi spriječio prodor okupatora koji su ga upravo na tom mostu strijeljali 1942.godine.

O Šavniku, ,,Varošici vrbovog imena”  piše Gojko Knežević, ,,O čudesnom mjestu sa dva svitanja i dvije rijeke”  Mišo Drašković, a Jelena Todorović o Šavniku nekad i sad predstavlja  turističke potencijale i kulturnu baštinu Šavnika u tekstu pod naslovom ,,Kao školjka puna bisera” uz podsjećanje da se  na teritoriji Opštine Šavnik nalazi 112 stećaka iz različitih vremenskih perioda. Tu je i reportaža Mikija Dragićevića  o turističkoj atrakciji šavničkog kraja -kanjonu Nevidio sa naslovom ,, Tri suze za vječnost”.

O vijeku ipo školstva u Šavniku piše prof.Radovan Damjanović u tekstu sa naslovom “Luča prosvetiteljstva ostvarila misiju” u kojem ističe da se početak školstva u šavničkom kraju vezuje za 1870.godinu kada su počele sa radom drobnjačka škola u Šavniku i Uskočka škola u Podmalinsku kod Boana.

U broju posvećenom Šavniku i tekst prof dr Sofije Kalezić o stvaralaštvu Borislava Pekića čiji su preci potekli iz drobnjačkog kraja, zatim tekst Žane Karadžić o kući Pekića koja je namjenski adaptirana za unapređenje i razvoj kulture u Šavniku, dok prof dr Aleksandar Radoman u sjećanju na Radoja Radojevića, uglednog crnogorskog intelektualca, pisca i antologičara napominje ,,da je djelo Radojevića dragocjeno svjedočanstvo postojanosti otpora težnjama ka potiranju i nestanku povijesne memorije crnogorske”. Radoman je takođe podsjetio na decenije predanog rada Danila Radojevića, utemeljivača moderne crnogorske književne istoriografije u tekstu sa naslovom ,,Suptilni tumač istorijske i jezičke baštine “.

U najnovijem broju Komune i tekstovi mr Željka Rutovića o Mijomiru Miju Vujačiću kao čovjeku časti i dobrote, zatim o umjetničko-slikarskoj poetici Dragana Karadžića u tekstu sa naslovom ,,Kosmogonijsko tragalaštvo” u kojem ističe da ,,zavičaj koji ima Dragana Karadžića za svog sina znači imati iskustvo civilizacije i bogatstvo neprekinute komunikacije logosa i erosa umjetničkog koje vjekovima uranja i u novim istinama izranja kroz prostore istine, slobode, duha i vječnosti…”ali i o Miladinu Šobiću kao ,,Mistiku i liriku nesputane slobode” kojem je Bijela kod Šavnika mjesto zavičaja, a kojim će se Šavnik, Nikšić i Crna Gora vječno ponositi.

Prof dr Zoran Koprivica u ovom broju Komune piše o tanatosu i komici u tv seriji “Đekna još nije umrla, a ka~će ne znamo”, a Vanja Kovačević o Živku Nikoliću, reditelju te kultne serije. Sead Hodžić u tekstu pod naslovom ,,Glumac kojeg je pronašla uloga” podsjeća na  glumca Draga Malovića, porijeklom iz sela Duži kod Šavnika koji se proslavio sa ulogom Radosava u kultnoj seriji Đekna.

Svetlana Mandić u sjećanju na postignute rekorde Dušana Pićurića, nekadašnjeg vrijednog gorštaka iz sela Dubrovsko piše o nekadašnjem šavničkom Aliji Sirotanoviću, a Miomir Maroš o Prstenu- tradicionalnoj starinskoj igri Uskoka koja se i dan danas njeguje u uskočkim selima, dok Ana Dragićević i Jovanka Komnenović predstavljaju u ovoj broju Komune šavničko selo Previš  koje je dobilo ime po mnogim prevojima koji se izvijaju selom kao kakvi zemljani talasi  u kojem je nekada bilo čak osam vođenica.

Da i sportska krv protiče kroz vene Šavničana govori uspjeh mladih i nadarenih karatista Šavnika koje predvodi balkanski i univerzitetski prvak Evrope Nikola Malović kao trener čiji puleni su za veoma kratak period osvojili sijaset medalja i priznanja i njihovi uspjesi predstavljaju početak jedne lijepe sportske priče i  dokaz da živi grad Šavnik.

Najnoviji 48.broj Komune završava se još jednom lijepom sportskom  pričom Dražena Draškovića o nekadašnjem poznatom jugoslovenskom košarkaškom reprezentativcu Rajku Žižiću, rođenom u selu Miloševiću kod Šavnika uz nadu da će ,,stranice ovog broja Komune pokrenuti osjećaj zadužbine prema košarkaškom i životnom gorostasu koji je Šavniku omogućio pravo na olimpijske, svjetske i evropske pijadestale, jer đe se rodiš, tu si…

I ovaj najnoviji broj potpisuju glavni urednik Amer Ramusović  i grafički urednik Voislav Bulatović, a čitaoci ga mogu pronaći  na svim kioscima štampe i ostalim prodajnim mjestima širom Crne Gore.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


seventeen − 4 =