UDRUŽENJE CRNOGORSKIH PISACA ZA DJECU I MLADE poziva zainteresovane autore da dostave svoje knjige i prijave se na konkurs za: NAGRADU ZA NAJBOLJU KNJIGU ZA DJECU OBJAVLJENU U 2023. GODINI.
Pravo učešća na konkursu imaju:
- Autori iz Crne Gore, za knjigu objavljenu u Crnoj Gori u 2023. godini.
- Članovi UCPDM, za knjigu objavljenu u 2023. godini.
Konkurs je otvoren do 20. 03. 2024. godine!
Na konkurs treba poslati četiri primjerka knjige i kratku biografiju autora na adresu:
Isidora Jovović (generalna sekretarka UCPDM)
Grlić b. b.
81410 DANILOVGRAD
Kontakt telefon: 069/443-191
Napomena:
Dostavljene knjige se ne vraćaju već bivaju dodijeljene biblioteci Udruženja!
Nagradu dodjeljuje Stručni žiri UCPDM u sastavu:
1. Prof. dr Svetlana Kalezić-Radonjić, predsjednica žirija
2. Prof. dr Dušanka Popović, član
3. Mr Goran Radojičić, član.
Zadatak Stručnog žirija je da analizira autorska djela koje su prispjela na konkurs – knjige za đecu, autora iz Crne Gore koje su objavljene u 2023. godini u Crnoj Gori i članova UCPDM koji su objavili knjigu u 2023. godini, i da izabere najbolje djelo kojem će dodijeliti Nagradu za najbolju knjigu za đecu objavljenu u 2023. godini.
Rezultati konkursa će biti objavljeni 31. marta 2024. godine na veb-sajtu UCPDM: piscizadjecucg.wixsite.com i u sredstvima javnog informisanja.
Biografije članova žirija:
Svetlana Kalezić-Radonjić – univerzitetska profesorka, književnica i književna kritičarka, esejistkinja, muzičarka. Njena najuža stručna profilacija, pored sedamdesetak radova iz drugih oblasti (u širokom rasponu od usmene i srednjovjekovne do moderne i savremene književnosti) vezana je za književnost za djecu i omladinu. Dati predmet predaje na Studijskim programima za srpski i crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti Filološkog fakulteta, kao i na Studijskim programima za obrazovanje učitelja i predškolsko vaspitanje Filozofskog fakulteta u Nikšiću. Izvršna je direktorka Instituta za dječiju i omladinsku književnost (2014).
Dušanka Popović profesor je na Filološkom i Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, a polja njenog naučnog interesovanja su jezik i književnost, nastava jezika i nastava književnosti, čitanje i čitalačka pismenost i kreativno pisanje. Učesnica je mnogih stručnih i naučnih skupova i konferencija i autorka stručnih i naučnih radova objavljivanih u nacionalnim i internacionalnim časopisima, monografijama i zbornicima. Autorka je četiri monografije iz područja dijalektologije i metodike nastave jezika i književnosti i koautorka udžbenika i priručnika namijenjenih nastavi jezika i književnosti. Takođe, recenzentkinja udžbeničkih kompleta namijenjenih jeziku i književnosti na dva obrazovna nivoa. Autorka je nekoliko inovativnih obrazovnih projekata na nacionalnom nivou i koordinatorka projektata na međunarodnom nivou. Učesnica je mnogih naučnih skupova, konferencija, okruglih stolova i programa obuke u okviru ličnog profesionalnog razvoja u zemlji i inostranstvu. Boravila je na evropskim univerzitetima (Linkoln University, University of East Anglia, Humboldt University of Berlin) i, u okviru studijskih posjeta, na više američkih univerziteta koji obrazuju nastavnike. Urednica je i koautorka nekoliko publikacija o kreativnom stvaralaštvu djece i mladih, a u okviru ostalih angažmana bila je članica radnih grupa za osmišljavanje i implementaciju reforme obrazovanja, urednica časopisa i publikacija posvećenih temama iz oblasti obrazovanja i nastave jezika i književnosti, koautorka predmetnih programa posvećenih nastavi jezika i književnosti i članica Odbora za obrazovanje u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti.
Goran Radojičić (Nikšić, 1988) književni kritičar, predsjednik Književnog kluba „Poenta poetika“. Piše poeziju, prozu, naučne radove, eseje i književnu kritiku. Urednik i lektor brojnih izdanja popularnih knjiga domaće i strane produkcije. Proučava period renesansne i barokne crnogorske književnosti, ali i savremenu regionalnu književnu scenu. Objavljuje u periodici. Član je Udruženja književnika Crne Gore i Udruženja crnogorskih pisaca za djecu i mlade, te glavni i odgovorni urednik časopisa „Osmijeh“. U koautorstvu sa suprugom Milicom objavio je zbirku poezije za djecu „Vrteška čuda“. Na konkursu Ministarstva kulture i medija „Kultura mladih – kultura budućnosti“ podržan je projekat „Djetinjstvo je najljepša vrteška čuda“ u okviru kojeg Milica i Goran rade interaktivne književne radionice sa djecom predškolskog i ranog školskog uzrasta.
Be the first to comment