KotorArt Pjaca od filozofa okupila dvije intelektualne legende


Dvije noći ispunjene znanjem, iskustvom, naukom i umjetnošću riječi

Međunarodni festival KotorArt, u okviru Pjace od filozofa, 5. i 6. avgusta organizovao je dvije noći sa izuzetnim predavačima, prof. dr Đurom Šušnjićem i prof. dr Čedomirom Čupićem.

Prve noći Pjace od filozofa tema se ticala kulture sjećanja gdje su se istaknuti  univerzitetski profesori prisjetili lika i djela renesansnih ličnosti našeg prostora – prof. dr Ratka Božovića i Don Branka Sbutege oblikovanih kroz dvije teme: Ratko Božović kao osobena pojava u našoj kulturi i Don Branko Sbutega – svjedok naših zabluda.

            Pažljivo osmišljena predavanja, bogata mudrošću i važnim poukama, nisu sadržala samo činjenice iz bogatih biografija Ratka Božovića i Don Branka Sbutege već su plijenila i emocijama i ličnim iskustvima sa značajnim intelektualcima, čije će misli i djela još mnogo godina živjeti i biće utkani u buduće generacije.

Razmišljajući o svom najvećem prijatelju Ratku Božoviću, Đuro Šušnjič je istakao: Ratko Božović je još za života postao legenda, jer je ostavio duboke tragove na gotovo svim poljima ljudskog duha i na sve oko sebe: kao kritički mislilac, kao dijete duhovnih igara, kao tragač za dokolicom, kao zaljubljenik u aforizam, kao učitelj brojnih generacija studenata, kao prijatelj, kao borac za visine i veličine duha. Pobunjenik protiv lijenjog duha, izvršio je preokret u načinu mišljenja: od prirode i društva prema kulturi, pri čemu je kultura proces oplemenjivanja ljudske prirode. Kultura je hram otvorenih prozora, ali mi i dalje živimo u mračnom vremenu – a kad je ovdje bilo čistog svetla?

            Druga noć Pjace od filozofa bila je rezervisana za temu “Identitet i promjena”.

Kad je riječ o identitetu, može se govoriti o tri osnovna oblika. Lični identitet podrazumijeva osjećanje identiteta, svijest da se od svih drugih razlikujem u nečemu. Grupni identitet svodi se na identifikaciju sa nekom društvenom grupom. Ako je poistovećivanje sa grupom potpuno, onda je riječ o asimilaciji. Građanski (zajednički, univerzalni, ljudski) identitet podrazumijeva usvajanje zajedničkih vrijednosti i normi: iznad svih razlika koje nas dijele stoje vrijednosti i norme koje nas povezuju! Identitet se moćno ispoljava kada je ugrožen – braniš ga, što znači da imaš određenu sliku o sebi. Promijena razara identitet, identitet odbacuje promenu.  – istakao je Đuro Šušnjić, u okviru uvodnog dijela svog predavanja,

Zainteresovana publika, nakon predavanja obje noći imala je priliku da postavlja pitanja. Prostor dvorišta Kreativnog haba u Kotoru, nekadašnjeg zatvora bio je idealan i vrlo inspirativan predavačima i publici podsjećajući na grčku agoru, odnosno javni prostor namjenjen živoj raspravi, diskusiji i razmjeni mišljenja. 

Obje večeri sa uvaženim profesorima su tonski zabilježene i biće objavljene na sajtu i društvenim mrežama KotorArta.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


3 × four =