U petak, 21. februara u Kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju, sa početkom u 20 sati biće premijerno prikazan novi muzičko dokumentarni film “LACUS LABEATIS IN MEMORIAS” crnogorskog kompozitora i filmskog stvaraoca Miodraga Bola Boškovića. Film ima i jako izražen istorijski moment, obzirom na samu tematiku i sadržinu filma, ali i činjenicu da se radi o zadnjim snimcima originalnog izgleda i stanja mnogih sakralnih objekata i zadužbina u period od XI do XIX vijeka basena Skadarskog jezera.
Pokrovitelj premijere je Prijestonica Cetinje.
“…Skadarsko jezero je za mene jezero čarolija i svijet tajanstva. Mjesto gdje se sve ono što je nemoguće i nestvarno, učini mogućim i stvarnim. Prostor u kojem još uvijek caruje vrijeme legendi i bajki o Vojislavljevićima, Balšićima, Crnojevoćima i Petrovićima. Uvijek ističem da je Skadarsko jezero Mesopotamija Crne Gore. Formalno “Lacus Labeatis in memorias” je muzičko dokumentarni film. Muzički zato što je specijalno za ovaj film komponovano 11. kompozicija, od kojih je svaka inspirisana toponimom ili nekom manastirskom goricom sa Skadarskog jezera (“Lacus Labeatis”, “Kom”, “Skenderbeg”, “Rijeka Crnojevića”, “Vranjina”, “Grmozur”, “Petrova ponta”, Beška”, “Starčeva gorica”, “Moračnik”, “Tophala”), a dokumentarni, jer je to film o prošlim vremenima, o nečemu čega nažalost više nema, o našim sjećanjima. Napominjem da film posjeduje i jak istorijski moment, koji je nezaobilazan u ovoj priči. Kompletan material je autentičan i nažalost danas jedinstven iz prostog razloga jer više nema tih originalnih snimaka basena Skadarskog jezera! Svi manastiri, crkve i drugi sakralni objekti, kao i mnoge zadužbine iz vremena dinastija Vojislavlevića, Balšića, Crnojevića i Petrovića su devastirani. Rušiteljeva ruka je uradila ono, što nijesu uradili vjekovi i melenijumi. Mislim da je ovaj film zadnji dokument originalnih izgleda mnogih zdanja koja su krasila ostrva odnosno gorice Skadarskog jezera. Film “Lacus Labeatis in memorias” je film za trezvene i zanesenjake, ni za trezvene ni zanesenjake i za zanesene trezvenjake i trezvene zanesenjake. Za sve one koji vole prirodne ljepote i istoriju Crne Gore…”
Muzika iz filma je izašla kao originalni soundtrack 2002. godine u obliku trećeg samostalnog CD-a Bola Boškovića “Lacus Labeatis” od danas realizovanih šest.
“…Današnje vrijeme sigurno nije vrijeme pogodno za umjetnost, ali je sigurno umjetnost živjeti u današnjem vremenu. Danas najviše dobijaju oni koji uzimaju, posle njih oni koji najviše traže, a tek od onog što ostane dijeli se onima koji najviše zaslužuju. Taj način raspodjele su kreirali današnji političari, čiji politiku ne krasi geslo “prvenstveno društvene aktivnosti, koja je s jedne strane bitno vezana uz postojanje različitosti i konflikta, a sa druge spremnosti na kompromis i konsenzus”! Današnja politika na ovim prostorima je politika podjela obrasla mahovinom primitivizma, đe je laž postala osnovno sredstvo komunikacije, a neprincipijelnost svakodnevna pojava! Možete misliti onda kojoj kategoriji ljudi mogu pripadati oni koji se bave politikom? Normalno čast rijetkim izuzetcima…
Boskovic istice da je pokrovitelj premijere filma Prijestonica Cetinje …
“…Ovo je mislim peta premijera filmova čiji sam autor u Kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju, a druga pod pokroviteljstvom Prijestonice Cetinje. Moram izraziti zahvalnost kako predsjedniku Nikoli Djuraškoviću, tako i članovima ekipe njegovog kabineta ali i Seretarijata za kulturu prijesonice: Mileni, Ivani, Andjeli… i normalno nezaobilaznio kompletnoj ekipi Kraljevskog pozorišta Zetski dom. Jednostavno zadovoljstvo je saradjivati sa ovakvom ekipom…
Film “Lacus Labeatis in memorias” je realizovla ekipa u sasavu: snimatelj – Đorđe Kovijanić, pomoćnik reditelja – Dušan Varda Silni, piloti helikoptera – Slavko Ilić, Milija Rovčanin, Živko Pejović, kormilar broda – Rašo Vukašević, stručni konsultant – Milan Pravilović, tekst – Saša Cilikov, tekst čitala – Ratka Pavlović, tehnički konsultant – Dejan Vlahović Brzi, idejno rješenje i štampa za DVD – Branko Gazdić Strašni, montažer, Ivan Đorđević, scenario, režija, muzika i produkcija – Miodrag Bole Bošković. Trajanje filma “Lacus Labeatis in memorias” je 50 minuta.
“…Ono što razlikuje originalnost Boškovićevog pristupa od suvoparnog dokumentovanog kazivanja u njegovim filmovima jeste upravo taj poseban i prijemčivi, poetski pristup dokazanim istorijskim faktima prošlosti. Mislim da ovaj pristup može puno pomoći, osobito mladjim ljudima da bolje razumeju, ali i shvate fantastični svet naše istorije, istorije podneblja Crne Gore. Upravo tu se krije još jedna, ali nikako manje važna vrednost filmskih ostvarenja autora Miodraga Bola Boškovića…“
Branko Baletic-reditelj
“…Za Boškovića patriotizam, oslikan kroz njegove filmove i njegovu muziku, nije ideologija, već stvar kućnog vaspitanja. To rodoljublje se upravo zbog toga ogleda časnim uključenjem u nužnu podelu kulturnih dobara sa stavom zasnovanim na ličnom ponosu i kompetentnom znanju prilikom osvetljavanja svog etosa. Svojim posebnostima uspostavljati stvaralački odnos prema drugim sredinama, iskustvima i ukusima – ima li većeg zadatka u umetnosti?!…“
Petar Peca Popovic – muzicki kriticar, pisac
“…Uporni istraživač naše prošlosti, modernim medijima kao što su slika i muzika, crnogorski kompozitor i autor mnogih dokumentarnih filmova, Bole Bošković na najbolji, nepretenciozan, ali ubjedljiv način, kroz svoja filmska ostvarenja modernim jezikom slike, riječi i muzike prezentuje ono što bi se čak i u osnovnim školama moralo znati o istoriji Crne Gore. Nažalost većina tkzv. intelektualaca o svim činjenicama koje se mogu vidjeti u Boškovićevim filmovima, nemaju pojma ili neće da znaju i ono što je nedopušteno u civilizovanom svijetu…
Blagota Erakovic – reditelj i kulturni poslenik
Be the first to comment