Međunarodni festival gitare Nikšić – Koncert Vlatka Stefanovskog i Vaska Atanasovskog

 

 

Nikšić, 26. septembar 2017. 

– Dvanaesti Međunarodni festival gitare Nikšić 2017, najvažniji događaj za izvođaštvo na gitari u Crnoj Gori i projekat prepoznat po kvalitetu i na internacionalnom nivou, nastaviće se koncertom poznatog makedonskog gitariste Vlatka Stefanovskog i eminentnog slovenačkog saksofoniste Vaska Atanasovskog. Oni će nastupati 27. septembra od 20h u Sali Nikšićkog pozorišta. Karte su u prodaji na biletarnici Pozorišta i koštaju 5 eura.

Vlatko Stefanovski je rođen u Prilepu u Makedoniji. Sa 13. godina počeo je svirati na gitari, a malo kasnije osnovao je i grupu Leb i sol, koja je postala jedno od najvećih imena na ex-Yu muzičkoj sceni.

U novije vrijeme Vlatko Stefanovski ima vrlo uspješnu solo karijeru. Njegov prvi solo projekat, pod nazivom ’Kauboji i indijanci’ (1994) prikazao je njegove različite interese od etno preko ambijentalne muzike do klasičnog bluza. Drugi album ’Sarajevo’ (1995) bio je projekt za UNICEF-ov fond za potrebe djece. 1996. godine osnovao je svoj električni trio, koji je izdao svoj prvi album1998. godine. Napisao je muziku za film ’Gipsy magic’ (1997), koji je režirao Stole Popov, a izdat je i soundtrack album istog naziva. Napisao je i muziku za turski film ’Journey to the sun’, u režiji Yesima Ustaoglua, koji je osvojio dvije nagrade na berlinskom filmskom festivalu 1999. godine. Svjetlo dana 1998. godine ugledao je i album ’Krushevo’, na kojem je Vlatko surađivao s vrlo poznatim gitaristom Miroslavom Tadićem. Album je izdat pod etiketom MA Recordings, američko-japanske diskografske kuće. U posljednjih nekoliko godina svirao je i snimao u Francuskoj, sa grupom Koreni, koju je osnovao klavijaturista Bojan Zulfikarpasić. Vlatko Stefanovski je i član grupe Balkan horses band, zajedno sa ostalim poznatim muzičarima iz sedam balkanskih zemalja. Pojavio se i kao gost na zadnja dva albuma, te na velikim koncertima hrvatske pop zvijezde Gibbonia.

Posljednji projekti Stefanovskog uključuju i muziku za filmove, pozorište i balet. Poznat je po svojoj nevjerovatnoj gitarskoj tehnici. Stvara bogat zvuk ispunjen imaginacijom i jednostavnošću. Njegov trio u posljednje vrijeme nastupa u Makedoniji, SAD-u, Kanadi, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Francuskoj, Nizozemskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Sloveniji, Hrvatskoj, BIH, Srbiji, Crnoj Gori, Bugarskoj… Trenutno živi u Skoplju, sa porodicom i posjeduje studio koji se zove ’Esoteria sound studio’.  

Saksofonista i flautista Vasko Atanasovski smatra se za jednog od najkreativnijih i najsvestranijih slovenačkih kompozitora i muzičara. Poznat je po saradnji sa poznatim svjetski muzičarima iz pravaca, kao što su: džez, rok, klasična, tradicionalna muzika, kao i po majstorskom pristupu svim muzičkim stilovima. Do danas izdao je 15 izuzetno priznatih albuma i dobio veliki broj pozitivnih kritika, i od svoje publike i od stručne javnosti i u zemlji i inostranstvu. Redovan je gost na evropskim festivalima, a nastupao je i u Kini, Indiji, Latinskoj Americi, Njujorku. Njegove kompozicije pronašle su svoj put i do teatra, plesne umjetnosti, lutkarskog pozorišta, zatim repertoara mnogih eminentnih solista, ansambala i horova. Sarađivao je sa brojnim svjetski priznatim umjetnicima kao što su: Marc Ribot (USA), Vlatko Stefanovski (Makedonija), Tommy Emmanuel (Australija), Michel Godard (Francuska), Simone Zanchini (Italija), Glen Velez (USA), Greg Cohen (USA), Tamara Obrovac (Hrvatska), Hindi Zahra (F), Roberto Bartoli (Italija), Zoltan Lantos (Mađarska), Bratko Bibič, Xu Fengxia (Kina), Krunoslav Levačić (Hrvatska), Ewald Oberleitner (Austrija), Karmina Šilec & Carmina Slovenica, Matija Dedić (Hrvatska), Vasil Hadžimanov (Srbija), Damir Imamović (BiH), kao i  sa koreografima i rediteljima: Miha Golob, Vito Taufer, Brane Potocan, Jernej Lorenci, Mojca Horvat, Jasna Knez, Matevz Gregoric, Peter Bostjancic, i drugima. Atanasovski je održao koncerte i nastupao na brojnim festivalima širom svijeta: Festival Ljubljana (Slovenija), Townhall (Njujork), “Sally Can’t Dance Festival” (Kina), European Week of Culture in India, Niceto (Buenos Ajres), Alpentoene (Švajcarska), Xong festival (Kina), Cankarjev dom (Slovenija), Druga godba (Slovenija), Festival Maribor (Slovenija), Porgy&Bess Vienna, Jazz & Wine festival (Italija), Off Fest (Makedonija), Rasa (Holandija), Henry le Boeuf Hall – Balkantraffik, Euro Jazz Festival (Atina), Sava centar (Srbija), Mediawave, Pula film festival (Hrvatska), Linzfest (Austrija), Crossroads (Italija), MIDEM (Francuska), etc.