Nagrada Dialogos – Predstavljanje nominovanih knjiga



Za ovogodišnji Dialogos nagradu za najbolju knjigu iz oblasti teorije i kulture medija, selektori zemalja regiona predložili su šest knjiga koje će do odluke žirija Programski odbor predstaviti javnosti.

Selektor za Srbiju prof. dr Boban Tomić nominovao je dva naslova:

Riječ je o studiji o stilu za novinare, koja je prilagođena, prije svega studijama novinarstva pa su i tematske jedinice oblikovane u skladu sa ovom posebnom namjenom. Autori knjige ističu da se “stilom skreće pažnja na raznolikost izražavanja i podstiče komunikativno umijeće. Svaki novinar i javni djelatnik  trebalo bi da poklanja istovrsnu pažnju pisanom i govornom izražavanju. U oba vida se ostvaruje komunikativna i estetska funkcija”.

Knjiga ukazuje da treba voditi računa o stilu i svim njegovim zakonitostima: jasnosti, tačnosti, sažetosti, živosti, duhovitosti, skladnosti…

Od tematskih jedinica knjige izdvajamo:

–  Novinarstvo budućnosti u svim pravcima

– Novinarstvo i perspektive

– Novinarstvo i fleksibilnost

– Novinarstvo i stil

-Jasnost i oblikovanje rečenice

-Kako pitati za medije

-Retorska pitanja i mediji

-Nova medijska paradigma

– Stil pisanog teksta

-Naslovi i najave

-Naslovi dnevnih novina na internetu

– Najčešće omaške novinara

BIOGRAFIJE AUTORA – IZVODI

– Stanojević Dobrivoje ( 1958 ) Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu- Katedra za novinarstvo i komunikologiju.

Glavni urednik TV Smederevo 2001. i 2010. godine.

Između ostalih objavio je knjige-Mediji i načela dijaloga ( 2005)

– Medijska eristika i javni diskurs ( 2010 )

– Mediji i život bez smisla ( sa M. Đorđevićem, 2019)

– Lidija Mirkov ( 1989) doktor kulturoloških nauka, master komunikologije i diplomirani novinar. Radi kao predavač na Fakultetu politickih nauka Univerziteta u Beogradu.

Selektor Tomić predlozio je za nagradu i drugi naslov:

”Osnovni cilj teorijsko – empirijskog istrazivanja autorke je da utvrdi način reprezentacije muškaraca i žena u odabranim kratkometraznim crtanim filmovima…kao i da dekonstruiše stereotipe i predrasude u kodovima filmske umjetnosti  kojima se posredno implementiraju dominantne poruke deci. Osnovna hipoteza od koje polazi jeste  da su likovi u djecjim crtanim filmovima rodno stereotipni i da implicitno implementiraju stereotipne poruke koje su u skladu sa patrijarhalnom matricom  tj tradicionalnim društvenim konstruktima i predstavama o rodu” zapisala je o  knjizi recenzent, dr Margareta Bašaragin.

Prof. dr. Dubravka Valic – Nedeljkovic, takode recenzent, ističuci na vaznost ovog istraživanja, ističe da je “dekonstrukcija rodnih stereotipa u crtanim filmovima važna alatka za medijsko opismenjavanje dece i odraslih”

O AUTORKI

Dr Valentina Đekic doktorirala je na Univerzitetskom centru za interdisciplinarne i multidisciplinarne  studije i istrazivanja Univerziteta u Novom Sadu- smjer Rodne studije.

Od 1989. do 1999.  radila u RTS u Novom Sadu.

U okviru rodnih teorija oblast interesovanja joj je medijski duskurs ostvarivanja promjena  društvenog i kulturnog položaja žena i dece.

Autorka  je tri knjige i petnaest naučnih radova iz pedagoške oblasti i oblasti rodnih istraživanja.

Podsjetimo, nagrada DIALOGOS utemeljena je 2013. god u Crnoj Gori i u kontinuitetu se dodjeljivala do 2020. god.

Njeno ovogodisnje obnavljanje odvija se u okviru  programsko – organizacionih aktivnosti Društva crnogorskih novinara.

Uručenje osmog Dialogosa odrzaće se u Bijelom Polju.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


2 × three =