Nagrada za najbolju knjigu za đecu objavljenu u 2023. godini


Na konkurs Udruženja crnogorskih pisaca za đecu i mlade, raspisan krajem februara 2024. godine, za Nagradu za najbolju knjigu za đecu objavljenu 2023. godine, konkurisalo je 11 literarnih ostvarenja:

NE UMIRU LEPTIRI – Aleksandar Obradović

JEDNA SASVIM NEOBIČNO OBIČNA PRIČA – Slobodan Zoran Obradović

ČAROBNI KALEIDOSKOP – Goran Popović Duks

PESME KOJE MI JE ŠAPNULA LASTA – Vesna Radović

PJESMASTE PRIČE – Velimir Ralević

LJUBAV SJAJNOG MJESECA – Sanela Ramadanović Softić

DRVO BEZ HLADA – Žarko Vučinić

ZELENA KRAVA – Jelena Vukić

IMA JEDNO MJESTO – Sonja Padrov Tešanović

KAKO RASTU KRILA – Tamara Senić

PIPI I ŽUTI LEPTIR – Sonja Škobić

Nagradu dodjeljuje stručni žiri UCPDM u sastavu:

1. Prof. Dr Svetlana Kalezić-Radonjić, predśednica žirija

2. Prof. Dr Dušanka Popović, član

3. Mr Goran Radojičić, član.

Zadatak Stručnog žirija bio je da analizira autorska djela koje su prispjela na konkurs – knjige za đecu koje su objavljene u 2023. godini u Crnoj Gori i knjige članova UCPDM, koji su objavili knjigu za đecu u 2023. godini.

Rezultati konkursa objavljeni su dana, 01. 04. 2024. godine.


ODLUKA ŽIRIJA ZA DODJELU GODIŠNJE NAGRADE
UDRUŽENJA CRNOGORSKIH PISACA ZA ĐECU I MLADE

Žiri u sastavu: prof. dr Dušanka Popović (članica), mr Goran Radojičić (član) i doc. dr Svetlana Kalezić-Radonjić (predśednica Žirija), nakon pažljivog upoznavanja sa jedanaest knjiga pristiglih na konkurs, jednoglasno je odlučio da godišnju nagradu Udruženja crnogorskih pisaca za đecu i mlade za 2023. godinu dodijeli zbirci poezije Pjesmaste priče Velimira Ralevića.

Ralević je već trideset godina unazad etablirano ime na crnogorskoj književnoj sceni, prepoznat u regionu kao jedan od najdarovitijih savremenih crnogorskih pjesnika za đecu i mlade. Mnoštvo objavljenih poetskih knjiga od 1994. godine naovamo, obilje nagrada i priznanja, te značajna zastupljenost u antologijama i književnoj kritici, pokazatelj su njegovog talenta i pregalaštva na polju đečje i omladinske književnosti.

Iako je među kandidovanim knjigama bilo zanimljivih i vrijednih ostvarenja, naročito u vizuelno-materijalnom pogledu, što se uklapa u savremene trendove usmjerene ka čitalačkoj pažnji i perceptivnim sklonostima novih generacija, Pjesmaste priče Velimira Ralevića izdvojile su se, prije svega, svojim tekstualnim kvalitetima oličenim u humoru, invenciji i inteligenciji, kao ključnim osobinama kvalitetne moderne književnosti za mlade koje su ovu zbirku i preporučile za nagradu o kojoj je riječ.

Fabuliranje u kontekstu oneobičavanja donijelo je izuzetnu raznovrsnost poetskog materijala – tako u dvanaest dužih pjesama imamo veoma zanimljive poetske „priče“ o puteljku u planini, o punoglavcu, o slovu N, o latici, o raku potočaru, o dva ćirilična S koja zajedno tvore O, o egipatskim bogovima, ali i o škotskim animalističkim klanovima, u kojima često poetski materijal na sasvim neočekivan način „sklizne“ u dubinu, promovišući kvalitetnu književnost za đecu i mlade kao mjesto susreta s odraslima, u kojima podjednako mogu uživati čitaoci različitog uzrasta. Dodatni kvalitet ove poezije predstavlja promovisanje interkulturalnosti, kao ključa za spoznaju različitih kulturnih sistema, čime se posredno promoviše odnos tolerancije prema Drugom i Drugačijem, ali i relativizovanje sopstvene „važnosti“ uz pomoć humora i maštovite nadgradnje stvarnosti u kojoj životinje bivaju vođene ljudskim strastima, a ljudi – životinjskim.

Na ovaj način, Velimir Ralević svoje čitaoce, male i velike, na duhovit način uči da je život širi od onog kakvim ga najčešće vidimo, te da se od kompleksne stvarnosti, često opterećene osjećanjem beznađa i tragizma, najbolje braniti – smijehom.

U ime Žirija,
Doc. dr Svetlana Kalezić-Radonjić



Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


18 − 13 =