Internacionalni TV Festival u Baru – Odluke o nagradama

 

Na svečanoj ceemoniji zatvaranja dodijeljene nagrade XVII Internacionalnog Tv Festivala u Baru. Festival su zatvorili mladi crnogorski glumci Sanja Jovićević i Momčilo Otašević.

Žiri XVII Internacionalnog TV Festivala u Baru u sastavu: Šešić Rada – Predsjednica žirija, Čirikova Svetlana, Molero Jeronimo, Stojanović Gorčin i Vukčević Nikola donijesli su sledeće odluke o nagradama:

 

NAGRADE IZ KATEGORIJE DOKUMENTARNOG PROGRAMA

 

  • GRAND PRIX Festivala

Naziv programa: NIKINA PORODICA

Produkcija:         TRIGON PRODUCTION W.I.P. / CZECH TV / SLOVAK TELEVISION / J&T /

  RWE TRANSGAS

Zemlja:               ČEŠKA / SLOVAČKA

Režija:                MATEJ MINAC

Ljudski osjećaj o voljenju drugih i o posljedicama toga su predivno prikazane u ovom filmu, koji na autentičan način kombinuje različite scenske izvore.

 

  • ZLATNA MASLINA – najbolji dokumentarni – istraživački TV program u cjelini:

Naziv programa:     POBOLJŠATI SVIJET

Produkcija:             LOTERIA FILMS

Zemlja:                   SAD

Režija:                   KELLY DUANE DE LA VEGA & KATIE GALLOWAY

Hrabar i bez oklijevanja, efektan dokumentarni film o suštinskim temama, urađen na viješt i duhovit način praćen neizvjesnošću igranog filma.

  • Nagrada za nabolji autorski pristup ( režija / scenario / produkcija ):

Naziv programa:     POBOLJŠATI SVIJET

Produkcija:             LOTERIA FILMS

Zemlja:                   SAD

Režija:                   KELLY DUANE DE LA VEGA & KATIE GALLOWAY

Kombinujući tradiocnalne načine pripovjedanja sa izraženim stavom prema samoj temi, kao i visoko postavljen ritam filma, autor je pokazao smjelu spretnost i umjetničku hrabrost.

  • Nagrada za najbolji vizuleni identitet ( fotografija / montaža ):

Naziv programa:     ARGENTINSKA LEKCIJA

Produkcija:             STARON FILM / TVP1

Zemlja:                   POLJSKA

Režija:                   WOJCIECH STARON

ARGENTINSKA LEKCIJA – za svoju ekspresivnu kinematografiju i izražen smisao za mitiku i poetičnost.

 

  • PRODUCENTSKA NAGRADA FESTIVALA

 

Produkcija:             ČEŠKA TELEVIZIJA

Zemlja:       ČEŠKA

ČEŠKA TELEVIZIJA – zbog svog učešća sa tri različitie produkcije, koje su sve ocjenjenje visokom ocjenom od strane žirija.

 

IGRANI DRAMSKI PROGRAM

  • ZLATNA MASLINA – najbolji igrani ( dramski ili serijski ) program u cjelini:

Naziv programa:     SAN MARATONCA

Produkcija:             CASANOVA MULTIMEDIA S.P.A. / RAI FICTION     

Zemlja:                   ITALIJA

Režija:                   LEONE POMPUCCI

Priča o unutrašnjoj strasti, poštenju i nevinosti, ispričana u nepogriješivom, delikatnom filmskom stilu.

  • Nagrada za najbolju režiju:

Naziv programa:     ONE IZRAĐUJU BOMBE

Produkcija:             BACK ALLEY FILM PRODUCTION / MUSE ENTERTAINMET

Zemlja:                   KANADA

Režija:                   ADRIENNE MITCHEL, KEN GIROTTI, ANNE WHEELER

Izvanredan rediteljski rad prikazan kroz lakoću pripovjedanja koja dobija pažnju gledaoca u svim elementima: u odličnoj glumi, kameri i montaži, jakim vizuelnim i visokim produkcijskim vrijednostima, ukusu i ritmu, vješto izbjegavajući hvalisanje rediteljskim sposobnostima.

  • Nagrada za najbolji scenario:

Naziv programa:     LEA I DARIJA

Produkcija:             LIDIJA IVANDA

Zemlja:                   IZRAEL

Režija:                   BRANKO IVANDA

Scenario:                BRANKO IVANDA, DRAGO KEKONOVIĆ

Scenario filma je dirljiv i jak izraz koji se bavi skrivenom i namjerno zaboravljenom istorijom, pažljivo izbjegavajući ponekad neizbježne sentimentalizme lukavog i klizavog terena filmova o djeci i holokaustu.

  • Nagrada za najbolju fotografiju:

Naziv programa:     LEA I DARIJA

Produkcija:             LIDIJA IVANDA

Zemlja:                   IZRAEL

Režija:                   BRANKO IVANDA

Fotografija:             MIRKO PIVČEVIĆ

S ukusom upotrijebljena nježna, sanjalačka fotografija u kontrastu sa izraženom temom filma, ima predivan uticaj na gledaoca: zaveden lakoćom i svijetlom u prvom djelu filma, na intenzivan način biva uvučen u njegov drugi dio.

  • Nagrada za najbolju montažu:

Naziv programa:     ŠPIJUN          

Produkcija:             RUSSIA TELEVISION AND RADIO

Zemlja:                   RUSIJA

Režija:                   ALEXEY ANDRIANOV

Za nova, savremena riješenja u montaži koja doprinose izoštravanju same radnje filma.

  • Nagrada za najbolju mušku ulogu ( glavna / sporedna ):

Naziv programa:     POTRČKO

Produkcija:             FILM TANK; FOPROCINE; TELEVISION METROPOLITANA

Zemlja:                   MEKSIKO

Režija:                   JORGE MICHEL GRAU

Glumac:                 NOE HERNANDEZ

Noe Hernandez uspijeva da nam predoči izraz mnogobrojog, suptilog, ponekad i dvosmislenog aspekta ljudskog dostojantstva.

  • Nagrada za najbolju žensku ulogu ( glavna / sporedna ):

Naziv programa:     LEA I DARIJA

Produkcija:             LIDIJA IVANDA

Zemlja:                   IZRAEL

Režija:                   BRANKO IVANDA

Glumica:                KLARA NAKA

Delikatna uloga Lee, Jevrejke koja pjeva i glumi zvijezdu predratnih godina u Zagrebu i žrtve holokausta kasnije, zahtjeva u isto vrijeme i talenat i iskrenost u samoj glumi. Mlada glumica je sve to imala i to na fantastičan način.

 

DOKUMENTARNI PROGRAM IZ OBLASTI EKOLOGIJE I TURIZMA

  • ZLATNA MASLINA – najbolji dokumentarni program iz oblasti ekologije i turizma u cjelini:

Naziv programa:     PRISTANIŠTE BR. 1

Produkcija:             THE 80 FILM COMPANY

Zemlja:                   KINA

Režija:                   GUO ZONGFU

Ovo je brilijantan minijaturni prikaz moći filmskog prikaza, elegantan i moćan u isto vrijeme.

  • Nagrada za nabolji autorski pristup ( režija / scenario / produkcija ):

Naziv programa:     PRISTANIŠTE BR. 1

Produkcija:             THE 80 FILM COMPANY

Zemlja:                   KINA

Režija:                   GUO ZONGFU

Birajući slike kao način da se ispriča priča, radije nego konvecionalni glas pokrivalica, autor je pokazao kako dokumentarni film može skoro dostići umjetničku vizuelnu formu , a ipak bez da omekša oko kritičara na tako strašnu temu.

  • Nagrada za najbolji vizuelni identitet ( fotografija / montaža ):

Naziv programa:     ALPI BERHTESGADENA

Produkcija:             NAUTILUSFILM GMBH – NATURAL HISTORY GERMANY

Zemlja:                   NJEMAČKA

Režija:                   JAN HAFT

Kamera je uhvatila očigledno skrivenu magiju koja postoji u malim i velikim ekspresijama prirode.

 

KRATKE TV FORME – REKLAMA, MUZIČKI VIDEO

 

  • ZLATNA MASLINA – najbolja forma u cjelini:

Naziv programa:     NEPOKRETAN

Produkcija:             EMPERACTRIZ FILMS

Zemlja:                   ŠPANIJA

Režija:                   HELIO MIRA

Helio Mira u svom filmu koristi uzbuidljvo kompleksan filmski jezik izražavajaući životnu priču protkanu bolom, melanholijom i intrigantnom enigmom u isto vrijeme.

  • Nagrada za nabolji autorski pristup (režija / scenario / produkcija):

      Naziv programa:     IZGUBLJENI POGLED           

Produkcija:             OSOM FILMS

Zemlja:                   ARGENTINA

Režija:                   DAMIAN DIONISIO

Damian Dionisio je uspio u da u svom filmu izrazi veliku životnu dramu u samo jedanaest minuta originalnog, fantastičnog svijeta jednog djeteta.

  • Nagrada za najbolji vizuelni identitet (fotografija / montaža):

      Naziv programa:     LUMINARIS

Produkcija:             JUAN PABLO ZARAMELLA

Zemlja:                   ARGENTINA

Režija:                   JUAN PABLO ZARAMELLA

Za odlično upotrijebljenu vizualnost i odličnu montažu kojom je stvoren visok standard umjetničkog izraza.

 

DJEČIJI PROGRAM

  • ZLATNA MASLINA – Nagrada Dragan Radulović – najbolji program u cjelini:

Naziv programa:     CVJETANJE UZ SUZE

Produkcija:             ZHEJIANG SATELLITE TV

Zemlja:                   KINA

Režija:                   HUAQING JIN & JING LIN

Za dubok i vjerodostojan portret dječijeg svijeta snimljen efektnom dugo-svjedočenom metodom.

 

U Baru, dana 26.oktobra, 2012. godine