UTORAK, 12. april
Velika scena CNP u 20 časova
Ciganska Duša
TARAF DE HAIDOUKS
Rumunija
Konstantin Lautaru, violina i vokal
Angel George, violina
Marin Manole, harmonika
Ion Tanase, cimbal
Vlad Viorel, kontrabas
Program –
Sva djela je komponovao Sapo Perapaskero:
Povratak čarobnih konja / The return of the magic horses
Cînd eram la 48 / Cînd eram la 48
Hora / Hora
Brîu / Brîu
Mali pupoljci / Little buds
Tuga, samo moja tuga / Sorrow, only my sorrow
Sîrba de la Golasei / Sîrba de la Golasei
A la Turk / A la Turk
Turceasca / Turceasca
Zeleni list, list djeteline / Green leaf, clover leaf
Cuculetu / Cuculetu
Sirba / Sirba
Terno chelipe/ Terno chelipe
Ja sam kockar / I’m a gambling man
Apsinte, tebe pijem / Absinth, I drink you
Cacurica, igre / Cacurica dances
Tot taraful / Tot taraful
Roda prelazi Dunav / A stork crosses the Danube
Grupa dvanaest ciganskih muzičara, „tarafa“ ili „lautara”, porijeklom iz malog rumunskog sela, uvode slušaoca u muzički svijet koji uključuje srednjevjekovne balade, plesne melodije sa turskim prizvucima sa Balkana, i karakteristične vokalne modulacije.
Taraf de Haidouks – ime se bukvalno može prevesti kao “grupa časnih odmetnika” – predstavlja grupu izvanrednih i slikovitih karaktera, koji su uspjeli da osvoje publiku najvećih svjetskih muzičkih festivala. ”Njihova divlja energija je suština ciganske muzike … njihova skupina činila se poput ključalog izvora ritma 20. vijeka … oni su proizvodili kadence koje podsjećaju na bi-bap, salsu i poliritmove Zimbabvea i Nigerije“ (The New York Times),… “sastav koji osvaja London” (The Evening Standard) kroz svoj ritmički kompleks pjesama sa ljupkošću, lakim druženjem i osjećanjem nestašluka osvaja svakog na koncertima.
Prva tri albuma istražuju lokalne izvore i tradiciju. Četvrtim albumom grupa proširuje interesovanja “najboljeg ciganskog benda u svijetu” (kako ga je opisao The Independent).
Uz ove ambiciozne projekte ponovo ćete sa zadovoljstvom otkriti fantastičnu atmosferu izvođenja uživo Taraf de Haïdouksa u skupu prethodno nesnimljenih komada u kojima nastupaju različiti pjevači i solisti u vrhunskoj formi. Nakon deset godina međunarodnog uspjeha Taraf još uvijek nisu bili sasvim priznati u svojoj zemlji.
Oni nastupaju u filmu “Čovjek koji je plakao” u režiji Seli Poter koja je napisala:
“Nedavno sam ih srela za vrijeme snimanja “Čovjeka koji je plakao” za mene oni su uzor po načinu na koji pristupaju životu. Uprkos svemu što su prošli – govorim o rasizmu prema ciganima koji traje vjekovima i postoji i danas – ovi momci sviraju muziku koja izražava najintenzivniju radost“.
“Oni imaju taj dar da čine da se osjećate živim. Oni su najneobičniji ljudi koje sam ikada upoznao ” – Džoni Dep (u Studio Magazine, Francuska, januar 2000).
Početkom 2002, Taraf de Haïdouks osvojili su BBC RADIO 3 nagradu u kategoriji World music, a glumac Džoni Dep doletio je specijalno iz Los Anđelesa da im uruči nagradu.