Otvorena izložba “Uzemljenje” Ivane Milić u Galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje


U Galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje večeras je svečano otvorena izložba vizuelne umjetnice Ivane Milić pod nazivom „Uzemljenje“.

Postavka je rezultat umjetničke rezidencije u Portugalu, a njen snažno lični i emotivni karakter proizašao je iz iskustva boravka na brdu Monsanto u Lisabonu, koje je, kako navodi umjetnica, postalo prostor kreativnog i unutrašnjeg otvaranja.

Izložba ‘Uzemljenje’ nosi duboko lični pečat i proizašla je iz mog boravka na umjetničkoj rezidenciji u Portugalu, gdje je pejzaž brda Monsanto u Lisabonu postao prostor unutrašnjeg i kreativnog otvaranja.
Uzemljenje, za mene, predstavlja stanje prisutnosti – trenutak kada se duh i um prirodno povežu kroz dodir sa zemljom, kroz tišinu pejzaža i ritam prirodnih ciklusa.
Kroz crteže i slike, rađene u tehnici tuša i pigmenta, nastojim da izrazim gestualnost i atmosferu tog unutrašnjeg i spoljašnjeg pejzaža.
Važan dio izložbe čine i instalacije – grane donešene iz prirode, koje predstavljaju autentične nosioce pejzaža.
Posebno mjesto zauzima platno na kojem sam intervenisala direktno u prirodi, prosipanjem boje i intuitivnim crtežom, a zatim ga i izlagala vremenskim uslovima. Platno je visilo na drveću, upijajući sunce, kišu i vjetar – i na taj način priroda je postala moj saučesnik u procesu stvaranja.
Ova izložba je poziv da usporimo, da se ponovo povežemo sa sobom, sa prirodom i sa svijetom oko sebe – na dubljem, iskrenijem nivou
“, kazala je Milić za Centar za kulturu Prijestonice Cetinje.

Kroz crteže, slike, performativnu instalaciju i multisenzorno iskustvo, izložba istražuje dublju povezanost čovjeka s prirodom, prostorom i sopstvenim unutrašnjim bićem.

Ivana Milić (1991, Podgorica) je vizuelna umjetnica čiji radovi tematizuju rodnu ravnopravnost, patrijarhat i osnaživanje žena. Diplomirala je slikarstvo na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, gdje trenutno pohađa master studije Intermedijalne umjetnosti. Takođe je diplomirala ekonomiju na Univerzitetu Donja Gorica i bila master studentkinja finansija i osiguranja.

Dobitnica je više nagrada, među kojima se izdvaja Erasmus+ rezidencija u Lisabonu, a aktivno učestvuje u brojnim grupnim i humanitarnim izložbama. Pored umjetničkog rada, vodi radionice za djecu i odrasle, s posebnim fokusom na socijalno ugrožene grupe.

Izložba je realizovana u okviru javnog konkursa za podršku mladim i neafirmisanim likovnim stvaraocima, sa ciljem podsticanja njihove vidljivosti, kreativnog razvoja i aktivnog angažmana u zajednici.

Izložba “Uzemljenje” biće otvorena za posjetioce do 29. aprila.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


15 + 3 =