
U organizaciji JU Narodna biblioteka Stevan Samardžić iz Pljevalja, u četvrtak, 8. jula 2021. godine, biće organizovana promocija zbirke poezije Ako dojedrim, crnogorskog i mediteranskog pjesnika Borisa Jovanovića Kastela čiji izdavač je pljevaljska Biblioteka. Veče će biti održano u prostorijama Čitaonice sa početkom u 19 časova.

Sa autorom će o njegovom opusu, s posebnim akcentom na knjigu, razgovarati Đina Bajčeta, direktorica Biblioteke, dok će stihove kazivati Andrea Gačević, uz muzičku pratnju polaznika Muzičke škole.
Poznat po svojoj sredozemnoj poetskoj srži, južnjačkoj pasiji i neprekidnim uranjanjima u unutrašnja mora beskraja, ovaj crnogorski, južnoslovenski i mediteranski pjesnik objavio je trideset knjiga poezije i eseja, njegova poezija ovjenčana je sa nekoliko međunarodnih nagrada za književnost, prevođena na dvadeset jezika i zastupljena u brojnim antologijama crnogorske, južnoslovenske, mediteranske i evropske poezije.
Boris Jovanović Kastel važi za jednog od najvećih pjesnika Mediterana. Tako za njega kažu mnogi kritičari Balkana i Evrope, poredeći ga često sa velikim pjesnikom Mediterana, Kavafisom, napisala je nedavno bosansko-francuska pjesnikinja Jasna Šamić. I u ovoj knjizi Kastel isijava jedinstveni mediteranski senzibilitet, koji vremenski i prostorno prenosi iskonsku vibraciju Sredozemlja i njome obogaćuje i preispituje naše živote i viđenja svijeta. Svaka Kastelova knjiga, pa i ova, jedan je kamičak u tom nesagledivom, bezvremenom i dubokom mozaiku civilizacija. Pošto je Mediteran početak, kraj i beskraj svega, svako njegovo more je beskrajna unutrašnja pučina koja na svojim dlanovima donosi bogatstva i oprečnosti civilizacija. Kao jedinstvo razlika, istorija u pokretu i indigo na kome je upisan krik našeg rođenja, duh života i dah otpora besmislu i prolaznom, planeta Mediteran zapravo je ognjište na vodi gdje pucketaju misli o vječnom. Ako sjećanja, naviganja i nesagledivost u nama i životu biramo, onda je ovo poezija koju treba birati. Ona je, koliko solarna, toliko i lunarna, biljeg našeg mediteranskog identiteta, duše i bića. Urednik knjige, književnik Zoran Raonić, zapisuje – Ovaj Mediteranac, crnogorski pjesnik iz nekih mlađih generacija – a već klasik – oslonjen na hridine i pučine, horizonte i oblake, na vedrinu, poetski uranja u tu veliku i neiscrpnu temu u kojoj se, kao u kapi rose ogleda sav svijet, sve! Takav je Kastel i u novom stihodarju.
Autor pogovora, poznati južnoslovenski pjesnik Šaban Šarenkapić, ističe – Boris Kastel je mornar na stihovima, na krilima svih vremena. Gdje ima mora i okeana, tu ima i Bogova, zlih i dobrih, moćnih i svemoćnih, takav je i Boris pjesnik, moćan i velik, vječan kao Mediteran.
Istovremeno, citirane su riječi pjesnikovog prijatelja i mediteranskog sudbenika, Predraga Matvejevića, iz jednog pisma Kastelu u čast – Da sam prije imao u ruci tvoje knjige, neke bi stranice moga „Brevijara” bile drukčije i bolje. Rado te čitam već otprije i mislim – evo prvaka, evo onog koji će poslije mene, bolje od mene, reći sve što treba o Jadranu i Mediteranu.
Đina Bajčeta,
direktorica JU Narodna biblioteka “Stevan Samardžić” Pljevlja
Be the first to comment