Vojislav B Mijušković – Osvrt na knjigu „Puškarnice vječnosti“, autora Slavka Milića

Piše: Vojislav B Mijušković

Član žirija za dodjelu književne nagrade „Zaloga“ za 2024. godinu,  koji je radio u sastavu dr Radoje Femić, predsjednik žirija i Jelena Međedović, član žirija. Nagradu dodjeljuje najstarija Književna zajednica u Crnoj Gori „Vladimir Mijušković“.

Slavko Milić – Puškarnice vječnosti (proza)

Knjiga „Puškarnice vječnosti“ je umjetničko rukovanje fine književnosti i opore istorije. Na surom kršu crnogorskom i na bridu nemilosnom.

Vrijeme – pređašnje, onda kad je crnogorska istorija tekla manitim kanjonom. A kad nije.

U naslovnu sintagmu upredena je sva simbolika oba vremena. Kroz puškarnice se, u ono vrijeme, pucalo za odbranu i slobodu. Danas, kroz puškarnice puca pogled tamo. 

Dvije su dimenzije knjige superiorne, kao na zborištu, iliti bojištu, navojštio redenik motiva.

Ponajprije zavičaj. Zavičajni sanak grije/kada muka dušu skoli/kad se plače, kad se smije/kad se voli i kad boli. Tako jednom napisah za svoj zavičajni Kunak; tako bi, vjerujem, poštovani Slavko Milić kazao za svoje Bjelice.

Savršena je Milićeva scenska kompozicija knjige. Zasio je u stolovaču svoga đeda Stevana, mudrog starine, i, uz oganj  kućnog ognjišta, otisnuo u prošlost probrane misli, htjenje i znanje, popločane prosvijetljenom, svetom emocijom koju dogovaraju duša i nebo. Ostalo je stvar pera.

Naša katunska surovost života i istorije, inokoština i nemaština, krš i drača, žega i suša besputne krajine, grč i suza. Antejska snaga, slobodarski duh, biblijski moral naroda, patništvo i heroika Crnogorske – majke, žene, sestre.

Svi naši sudbinski putevi i bespuća, ratni i rijetki neratni, od zavičaja, put Skadra, Vojvodine, mnogih Odesa i nebesa. Svi naši zavežljaji nade i beznađe.

Zavidno je Milićevo poznavanje istorije. Izvornost i sugestivnost priča skoro da čitaoca pretvaraju u svoj subjekat.

U opisima, sa puškometa se da vidjeti da Milić njeguje andrićevski nerv.

Stil i jezik su biser knjige. Pripovijedanje – poput starih, mudrih glava. Jezik – autentično arhaizovan. Kao da prolazite kroz muzej dragocjenosti.  Ko još ovako piše, pitam se. Spasoje Bajović, recenzent, s pravom je knjigu nazvao dragaocjeno književno svjedočanstvo.

Ova knjiga je na granici dramskih djela. Temat, radnja, ličnosti, govor – tu su. Za režiju i eksterijer pitajmo Živka Nikolića.

Dobijaće nagrade ova knjiga.

Podgorica/Nikšić

26. novembar 2024. godine                                                                             Vojislav B Mijušković

                                                                                                                                       /član žirija/

Vojislav B Mijušković, rođen je 1. januara 1944 godine u Kunak, Opština Nikšić. Sin Blagote i Vukosave Mijušković. Osnovnu školu završio je u Ozrinićima a srednju školu – Gimnaziju u Nikšiću. Studirao je Ekonomiju u Titogradu i Beogradu, završio je Nastavnički fakultet u Nikšiću, društveno politički rad mu je prekinuo postdiplomske studije na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

Njegov rad prepoznatljiv je zbog društveno – političkih funkcija. Bio je Generalni direktor lista „Pobjeda“, objavio je brojne publikacije i sarađivao sa brojnim medijama. Imao je zapažene rezultate u svom radu u Odboru direktora Lutrije Crne Gore, u Titovom fondu Crne Gore, Savezu izviđača, Crvenom Krstu, čiji je bio predsjednik.  Objavio je brojne knjige, nagrađivan. Otac je Lare i Aleksandre, ima unučad.  

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


17 − 3 =