U saradnji s Ministarstvom kulture Crne Gore- Upravom za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore, Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske i Društvo Crnogoraca i prijatelja Crne Gore „Montenegro“ Zagreb, u okviru programa DANI CRNOGORSKE KULTURE, organizuju izložbu: NEMATERIJALNA KULTURNA DOBRA CRNE GORE– 10. 11. 2016. s početkom u 19h u CRNOGORSOM DOMU, Trnjanska cesta 35 Zagreb.
Na izložbi će biti predstavljeno 14 nematerijalnih kulturnih dobara Crne Gore:
-
Vještina izrade i ukrašavanja crnogorske narodne nošnje;
-
Crnogorski oro;
-
Bokeljska mornarica;
-
Kult Svetog Vladimira;
-
Običaj Fašinade;
-
Vještina izrade čunova;
-
Vještina izrade Dobrotske čipke;
-
Vještina izrade Dobrotske/Peraške torte;
-
Tradicionalne igre kolašinskog kraja;
-
Legende o nastanku Kotora;
-
Predanje o Pavi i Ahmetu;
-
Legenda o tri sestre;
-
Legenda o ljubavi Peraštanke Katice Kalfić i francuskog vojnika;
-
Bokeljska noć
U posljednjih nekoliko godina formirana je relativno obimna dokumentaciona osnova dobara nematerijalnog kulturnog nasljeđa Crne Gore. Postojeća dokumentacija, zajedno sa novim inicijativama za uspostavljanje zaštite, čini polazište u postupcima utvrđivanja kulturno – historijske vrijednosti naslijeđenih osobnosti i značaja jezika, govora, predanja, usmene književnosti i drugog usmenog izraza, izvođačke umjetnosti, običaja, obreda i svečanosti, znanja ili vještina vezanih za prirodu i svemir, te kultnih i znamenitih mjesta, ali i tradicionalnih zanata i vještina.
Vrijednovanje i zakonsku zaštitu očekuju brojna nematerijalna dobra, a od 2012. do 2016.godine valorizirano je 14 nematerijalnih kulturnih dobara Crne Gore, koja prezentiramo i preporučujemo vašoj pažnji kroz izložbu NEMATERIJALNA KULTRNA DOBRA CRNE GORE.
UČESTVUJU:
dr sc. ANASTAZIJA MIRANOVIĆ, koordinator Radne grupe na pripremi izložbe nematerijalnih kulturnih dobara Crne Gore u Hrvatskoj (direktorica Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore);
dr sc. MILEVA PEJAKOVIĆ-VUJOŠEVIĆ, član Rane grupe (Pomorski muzej Kotor);
dr sc. BRANKO BANOVIĆ, član Radne grupe (Zavičajni muzej Pljevlja);
TANJA VUJOVIĆ, član Radne grupe (Uprava za zaštitu kulturni dobara- Cetinje);
TANJA RAJKOVIĆ, član Radne grupe (Narodni muzej Crne Gore -Cetinje).
Be the first to comment