Kotor – Izložba radova Blaža Kovačevića


Gradska galerija Kotor priprema samostalnu izložbu Hibridi renomiranog crnogorsko-američkog umjetnika, Blaža Kovačevića. Izložba će biti otvorena u srijedu, 9. jula 2025. godine u 21 čas, u prostorijama Gradske galerije.

Ciklus Hibridi, koji će biti predstavljen kotorskoj publici, zauzima važno mjesto u njegovom stvaralaštvu. Ove slike su nastajale krajem devedesetih godina, u vremenu kada se digitalna transformacija tek nazirala, ali su već tada predosjećale današnju epohu u kojoj tehnologija oblikuje svakodnevicu. Kroz snažnu kolorističku ekspresiju, slojevito slikanje i upotrebu suprotstavljenih vizuelnih kodova, autor stvara ambivalentne forme koje pozivaju na duboko promišljanje o našoj sveprisutnijoj hibridnoj prirodi. Kovačević kroz vizuelne sudare organskog i mehaničkog, anatomskog i tehničkog, ručno slikane teksture i digitalne logike, gradi slike koje djeluju kao rana refleksija svijeta u kojem živimo danas.

Hibridi su proročki radovi – anticipiraju pojavu vještačke inteligencije, sintezu slike iz fragmenata, digitalnu konstrukciju identiteta i pomjeranje granica između stvarnog i simuliranog. Njegova umjetnost ne nudi odgovore, već postavlja pitanja: o autonomiji, kontroli, tijelu, identitetu i granicama čovjeka u posthumanom dobu. Kroz uznemirujuće, ali zavodljive kompozicije, Kovačević poziva gledaoce da se suoče s novom stvarnošću.

Blažo Kovačević je multidisciplinarni umjetnik, dizajner i kustos koji već više od dvije decenije aktivno djeluje na međunarodnoj sceni. Njegov rad se nalazi na presjeku umjetnosti, tehnologije i društvene kritike. Osim zapaženog umjetničkog opusa, Kovačević je i kurirao izložbe nekih od najistaknutijih svjetskih dizajnera, kao što su Milton Glaser, Seymour Chwast i Mirko Ilić. 

Kovačević je diplomirao likovnu umjetnost na Univerzitetu Crne Gore 1997. godine, a master studije završio na Pennsylvania Academy of the Fine Arts u SAD 2000. godine. Trenutno živi i radi između Crne Gore i SAD, gdje je vanredni profesor umjetnosti i dizajna na Univerzitetu Delaware.

Njegovi radovi izlagani su na brojnim značajnim izložbama i u prestižnim institucijama, uključujući:

Cherry Gallery, Cornell Biennial, SAD

Dowd Gallery, SUNY Cortland, SAD

Antony Brunelli Fine Art, New York

VisArts Center, Maryland

• , Ithaca

Siano Gallery, Philadelphia

Hurong Lou Gallery, Philadelphia

Narodna galerija, Beograd

Galerija Haos, Beograd

O3ONE Art Space, Beograd

Galerija Sue Ryder, Herceg Novi

Muzej pomorske baštine, Tivat

Atelje DADO, Narodni muzej Crne Gore, Cetinje

Kulturni centar Srbije i Crne Gore, Pariz

Bijenale grafike, Sarsel, Francuska

Venecijanski bijenale, Utopia Station, Italija

Gradska galerija Kotor

Gradska galerija Budva

Umjetnički paviljon ULUCG, Podgorica

Muzej savremene umjetnosti Vojvodine, Novi Sad

i brojne druge galerije i muzeje širom Evrope i Sjedinjenih Američkih Država.

Njegovi radovi nalaze se u privatnim i javnim kolekcijama, a o njegovom stvaralaštvu pisali su relevantni međunarodni mediji i stručne publikacije poput PRINT MagazineDesign Issues Journal (MIT Press) i ARTPULSE.

Otvaranje izložbe: srijeda, 9. jul 2025. u 21 h

Lokacija: Gradska galerija, JU Kulturni centar “Nikola Đurković” Kotor

Izložba traje do 30.jula 2025. godine

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


12 − 7 =